Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στή Γαλλία με 101-93.

Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη στην παράταση  93-101  σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Το  τρίποντο του Κώστα Σλούκα έστειλε τον αγώνα σε παράταση (86-86 κ.α.), αφού η Βιλερμπάν έκανε το  λάθος να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ηγέτης του Ολυμπιακού πέτυχε 6 ακόμη πόντους φτάνοντας τους 23.

Άξιος συμπαραστάτης του Σλούκα ήταν ο Σακίελ ΜακΚίσικ, με τον Αμερικανό  στην 4η περίοδο, να πετυχαίνει επίσης 23 πόντους, το οποίο αποτελεί και ρεκόρ καριέρας του Αμερικανού στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα  στην 4η περίοδο, όταν από δικά τους χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και ανεπιτυχείς διαδοχικές προσπάθειες στη ρακέτα,  ήταν έτοιμοι να… χαρίσουν το παιχνίδι στη Βιλερμπάν.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε έξυπνα, επέλεξε κυρίως διεισδύσεις για να παίρνει φάουλ και «καθάρισε» την 11η νίκη του σε 20 αγώνες.

Πήρε έτσι  και μια  γλυκιά εκδίκηση  για την ήττα της περασμένης Παρασκευής (15/1) στο ΣΕΦ από τη Βιλερμπάν.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός ξανάπιασε τις ομάδες που ισοβαθμούν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα (Αναντολού Εφές, Ζαλγκίρις Κάουνας και Βαλένθια).

Πρώτος σκόρερ των Γάλλων ο Νόρις Κόουλ με 21 πόντους, ενώ 18 πέτυχε ο Ντέιβιντ Λάιτι και 16 ο Ουίλιαμ Χάουαρντ.

Για τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκαν οι Κώστας Παπανικολάου και Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ενώ η Βιλερμπάν δεν είχε τον τραυματία Μουσταφά Φαλ, καθώς και τον Ντέρικ Ουόλτον που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 κ.α., 93-101 παρ.

Οι Σλούκας, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζης και Έλις ξεκίνησαν στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού πιυ μετέτρεψε το 7-4 σε 7-11 με σερί 7-0 χάρη σε τρίποντο του Πρίντεζη και 4 διαδοχικούς πόντους του Οκτάβιους Έλις.

Με τον Σλούκα να δημιουργεί (4 ασίστ) και τον Πρίντεζη να φτάνει τους 7 πόντους, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 13-21, ενώ ο Χασάν Μάρτιν έφερε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή τη διαφορά, 13-23. Το καλάθι του Χάουαρντ επέτρεψε στη Βιλερμπάν να μειώσει σε 15-23 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Κακό ξεκίνημα είχε ο Ολυμπιακός στο 2ο δεκάλεπτο, καθώς είδε την αντίπαλό του να απαντά με σερί 6-0 (4 πόντοι του Χάουαρντ και 2 του Καουντί) και να μειώνει στο καλάθι, 21-23.

Ο Χασάν Μάρτιν ξεκόλλησε τους Πειραιώτες, 21-25, αλλά τραυματίστηκε στον αστράγαλο (λόγω διαστρέμματος είχε χάσει και τον αγώνα με τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ) και τη θέση του πήρε ο Έλις στο «5».

Ο MVP του αγώνα του ΣΕΦ Γιαμπουσελέ ισοφάρισε σε 30-30, αλλά θα πετύχαινε μόλις τους 2 πρώτους πόντους του.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ κρατούσε τους «ερυθρόλευκους», αλλά ο Κόουλ έδωσε προβάδισμα στη Βιλερμπάν 35-33, έξω από τα 6.75.

Ο Έλις κέρδισε μάχες στη ρακέτα και με 4 σερί πόντους επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανακτήσει την πρωτοπορία, 35-37.

Ο Πρίντεζης έχασε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά, αφού ήταν άστοχος και στις 2 βολές, μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Χέιζ, ενώ το τρίποντο που επιχείρησε ο ΜακΚίσικ, μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, βρήκε σίδερο.

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το α΄ μέρος με 6 περισσότερα ριμπάουντ από τη γαλλική ομάδα (9 – 15), ενώ ο Τζένκινς είχε μείνει στο παρκέ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον συμπαίκτη του, περίπου 15 λεπτά στο πρώτο 20άλεπτο.

Αν και οι Χσάν Μάρτιν και Ααρόν Χάρισον έφεραν στο +9 τον Ολυμπιακό (40-49), για μία ακόμη φορά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφεραν να τη διατηρήσουν.

Το επιμέρους σκορ 13-5  της ομάδας του Τι Τζέι Πάρκερ που ακολούθησε είχε την υπογραφή του Νόρις Κόουλ.

Ο Ολυμπιακός ένιωθε «καυτή» την ανάσα της Βιλερμπάν, 53-54.

Ο Σακίελ ΜακΚίσικ και ο Βασίλης Σπανούλης, έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια, 57-61.

Χάουαρντ και ΜακΚίσικ έκαναν το 59-63, με τον Αντουάν Ντιαό να φέρνει την ομάδα του στο καλάθι, 61-63, στο 30ο λεπτό.

Η Βιλερμπάν αξιοποίησε τα λάθη του Ολυμπιακού στις αρχές της 4ης περιόδου και ισοφάρισε 68-68 με τρίποντο του Χέιζ.

Ο Μπαρτζώκας έστειλε στον Σλούκα στο παρκέ (αντί του Χάρισον) δίπλα στον Σπανούλη, με τον Χέιζ να τρυπά την άμυνα των «ερυθρόλευκων», 71-68.

Το τρίποντο του Λάιτι, 74-69, ήταν… μαχαιριά στην καρδιά για τον Ολυμπιακό που είδε τη Βιλερμπάν να οικοδομεί τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά (+5), 6:56΄΄ πριν τη λήξη.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν αποσυντονιστεί, αδυνατούσαν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι, με τον ΜακΚίσικ να είναι ο μόνος που έδινε κάποιες λύσεις.

Ο Ντέιβντ έφερε δύο φορές τη Βιλερμπάν στο +6 (75-69 και 77-71). Μάρτιν και ΜακΚίσικ σκόραραν, ενώ ο Πρίντεζης με 1/2 βολές και 4/8 έως τότε μείωσε σε 79-76.

Το γκολ φάουλ του Σλούκα έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό, 79-79, με το έμμεσο τρίποντό του.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 79-81 από τον Μάρτιν, αλλά ο Χάουαρντ απάντησε με τρίποντο, 82-81.

Ο Σλούκας πάλι έκανε το 82-83 και αμέσως μετά ο Χέιζ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στη Βιλερμπάν, 84-83.

Ο ΜακΚίσικ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, ο Βεζένκοφ έστειλε τον Κόουλ στη γραμμή των βολών, 86-83.

Κι αντί ο Τι Τζέι Πάρκερ να ζητήσει από τους παίκτες του να κάνουν αμέσως φάουλ στον Ολυμπιακό, οι παίκτες του άφησαν τον αντίπαλό του να εξαντλήσει την επίθεση, με τον Κώστα Σλούκα να σηκώνεται με κρύο αίμα έξω από τα 6.75 και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση, 86-86.

Οι Γάλλοι απομακρύνθηκαν με +3, 89-86, από βολές του Λάιτι και του Κόουλ, αλλά έκτοτε ο Ολυμπιακός έπαιξε έξυπνα, προτίμησε διεισδύσεις, με διαφορετικό πρωταγωνιστή κάθε φορά (κυρίως Σλούκα και Χάρισον), έπαιρνε τα φάουλ και ανέβαζε το σκορ από τη γραμμή των βολών, για το 91-97.

Ο Κόουλ απλώς μείωσε σε 93-97 μετά το 4ο φάουλ του Μάρτιν, ο Χάρισον ήταν εύστοχος σε 2/2 βολές 93-99 και ο ΜακΚίσικ έδωσε διαστάσεις… κατοστάρας στη νίκη του Ολυμπιακού, 93-101.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Πέρεθ (Ισπανία), Τραβίτσκι (Πολωνία)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Τι Τζέι Πάρκερ): Φρίμαν 2, Καουντί 5 (1), Ντιαό 4, Χέιζ 13, Μπακό 10, Λάιτι 18 (2), Χάουαρντ 16 (3), Γιαμπουσελέ 2, Κόουλ 21 (1), Σταζέλ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 12, Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 23 (2), Μάρτιν 15, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 11 (1), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 6, Έλις 8, ΜακΚίσικ 23 (1).