Μεγάλη νίκη του Ιωνικού μέσα στο Αιγάλεω! (vids)

Παρόλο που βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, ο Ιωνικός έκανε την ανατροπή και πήρε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Football League με αντίπαλο το Αιγάλεω, με την ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη να βρίσκεται 1 βαθμό πίσω από τη πρώτη Ιεράπετρα.

Στο πρώτο μέρος, 3 λεπτά μετά την αρχή του παιχνιδιού, το Αιγάλεω κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με σκόρερ τον Σταματάκη.

Έπειτα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Σταματάκης έκανε το πλασέ στη κίνηση, ο Κουρεμπίνης απέκρουσε, αλλά ο επιθετικός του Αιγάλεω πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Σταδιακά όμως, ο Ιωνικός ισορρόπησε το παιχνίδι, κάνοντας πιο αισθητή τη παρουσία του στα καρέ του Σικαλιά (Μάναλης 7′), καταφέρνοντας τελικά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 20ο λεπτό, ο Καλλέργης εκτέλεσε φάουλ και ο Κρητικός με κεφαλιά, νικώντας του αμυντικούς του Αιγάλεω, έκανε το 1-1 για την ομάδα της Νίκαιας, σ’ένα σεντερφορίσιο γκολ.

Μάλιστα, ο Ιωνικός μπορούσε να κάνει 2 τα τέρματά του, αλλά οι αμυντικοί του Αιγάλεω πρόλαβαν με όμορφο τάκλιν τον Μάναλη στο 29ο λεπτό, ο οποίος ήταν έτοιμος να εκτελέσει.

Ο Ιωνικός, βρήκε το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού και μάλιστα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παπουτσογιαννόπουλος ανέβηκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Μάναλης, ο οποίος πετάχτηκε πρώτος στη μπάλα, έκανε την ανατροπή για τον Ιωνικό στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με το Αιγάλεω να μη δείχνει ικανό να ισοφαρίζει το παιχνίδι και τις μονομαχίες να κυριαρχούν στο μεγαλύτερο κομμάτι του ημιχρόνου, σ’ένα σχετικά δυνατό παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, το Αιγάλεω πίεσε περισσότερο για να κάνει το 2-2, αλλά ο Κουρεμπίνης έκανε μία τρομερή απόκρουση μετά από εξ επαφής σουτ του Μάρτινς στο 87ο λεπτό.

Στο 90′, το Αιγάλεω προσπάθησε ξανά, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Ιωνικού, έδιωξε τη μπάλα σε γύρισμα του Τσιλιγκίρη, κρατώντας το 1-2, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους.

Αιγάλεω (Λουκάς Καραδήμος): Σικαλιάς, Τσαφταρίδης, Ψάνης, Παπανικόλας, Σπυρόπουλος, Τσιλιγκίρης, Σταματάκης (Πετρόπουλος 77′), Ντιατά, Γκότοβος, Λάμπρου (Μάρτινς 46′), Κατσικογιάννης (Μπαξεβάνου 19′).

Ιωνικός (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεμπίνης, Ιωάννου, Φουρλάνος, Παπουτσογιαννόπουλος, Μουστάκης, Τιεντσέου, Μάναλης (Κολλαράς 53′), Γκοτσούλιας, Σμυρλής (Καλογέρης 64′), Καλλέργης (Βλαχομήτρος 72′), Κρητικός.