Με το δεξί ο ΠΑΟΚ για το επόμενο παιχνίδι | 1- 0 την Γάνδη.

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο κατάφερε να κερδίσει 1-0 τη Γάνδη με καλύτερο παίκτη και σκόρερ τον Σλοβένο Κούρτιτς για την προημιτελική φάση του Europa Conference League που επαναληπτικός θα γίνει την επόμενη Πέμπτη στο Βέλγιο

Το παιχνίδι δεν είχε τεχνική αλλά είχε πάθος και δύναμη πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ και πήρε προβάδισμα απέναντι στη Γάνδη και μπόρεσε και το κράτησε μέχρι το τέλος το σκορ

Η βελγική ομάδα κατάφερε από το ξεκίνημα του αγώνα να κερδίσει χώρους στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου αλλά ο ΠΑΟΚ που ως το 20′ δεν είχε υποψία τελικής πλησίασε στην καλή ευκαιρία στο λεπτό αυτό.

Αυτό έγινε όταν ο Μπίσεσβαρ μπήκε στα καρέ των Βέλγων και πάσαρε προς τον Ακπομ αλλά ο τερματοφύλακας Ρουφ, άλλαξε την πορεία της ελάχιστα, αρκετά όμως για να μην βρει στην πορεία της την μπάλα  ο Νιγηριανός φορ του ΠΑΟΚ.

Στο 24′ οι Βέλγοι απάντησαν στις ευκαιρίες με την Ντεπουάτρ να μην προλαβαίνει στην έξοδο του τον Πασχαλάκη που έδωσε λύση έγκαιρα. Σε ένα ισορροπημένο ημίωρο ο ΠΑΟΚ με τον Ακπομ, τόλμησε μια επίθεση με σουτ χωρίς κίνδυνο για την Γάνδη.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ακολούθησαν ένα παιχνίδι μοιρασμένης κατοχής και αμυντικής προσήλωσης. Δεν πήραν ρίσκα επιλέγοντας να διαφυλάξουν η κάθε μια την εστία της.

Στο 52′ ο ΠΑΟΚ δημιούργησε και έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με τον Ακπομ, που έστειλε άστοχη κεφαλιά από καλή θέση σε σέντρα του Κούρτιτς.
Στο 53′ η Γάνδη σημείωσε γκολ με τον Κάστρο- Μόντες, που ακυρώθηκε με την υπόδειξη του βοηθού διαιτητή σαν οφ-σάϊντ.

Ομως το “άστρο” του Κούρτιτς έλαμψε στην Τούμπα και έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο 58′, Το φάουλ που εκτέλεσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Σλοβένος χαφ, πέρασε από το “τείχος” των Βέλγων και κατέληξε στα δίχτυα του Ρουφ για να ξεσηκώσει την Τούμπα με το πρώτο γκολ του Δικεφάλου.

Μετά το γκολ αυτό για τους Θεσσαλονικείς, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 69′ πλησίασαν στην ισοφάριση αλλά ο Λύρατζης έδιωξε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή  μια επικίνδυνη σέντρα πάνω από το κεφάλι του Κουμς.

Ο ΠΑΟΚ παρά το υπέρ αυτού αποτέλεσμα δεν απέβαλε μια νευρικότητα με την πρόοδο του ημιχρόνου  η οποία όμως δεν έγινε εκμεταλλεύσιμη από την Γάνδη. Οι γηπεδούχοι ναι μεν ήθελαν να αυξήσουν την επιθετικότητα τους για ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την καλή αμυντική τους λειτουργία.

Ως το τέλος του παιχνιδιού οι Βέλγοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν επιτέθηκαν με σφοδρότητα αλλά δεν κατάφεραν να βρουν κενά στην αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ και να πετύχουν το στόχο τους.

Έτσι με το προβάδισμα του ενός τέρματος ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την πρώτη του υποχρέωση απέναντι στη Γάνδη περιμένοντας τώρα την ανασύνταξη του για το επαναληπτικό παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί πως  δυο από τους παίκτες του ΠΑΟΚ που δέχτηκαν κίτρινη κάρτα, οι Κούρτιτς και Αντρίγια Ζίβκοβιτς δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον επαναληπτικό αγώνα της Γάνδης την επόμενη Πέμπτη αφού  συμπλήρωσαν κάρτες και τιμωρούνται.

Διαιτητής: Μπάρτος Φρανκόφσκι (Πολωνός)
Κιτρινες: Αντρ. Ζίφκοβιτς, Βιεϊρινια, Κούρτιτς, Οκούμου, Τορουναρίγκα, Κουμς,

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (86′ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (71′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Άκπομ (86′ Τσόλακ).

Γάνδη (Χαν Βανχαζενμπρούκ) Ρουφ, Όλσεν, Νγκαντέ, Οκούμου (46′ Τορουναρίγκα), Σαμουάσε, Ντε Σαρτ, Κουμς, Κάστρο-Μόντες, Xιούλσαγκερ (82′ Τισουνταλί), Οτζίτζα-Οφόε, Ντεπουάτρ.