Με την στήριξη των οπαδών της, η Προοδευτική πήρε το διπλό στη Βοιωτία και οδεύει στην παραμονή

Η Προοδευτική επέστρεψε με νίκη από τον αγώνα εκτός έδρας με τον ΑΟ Υπάτου, ενισχύοντας τις ελπίδες της για παραμονή στη Γ’ Εθνική. Μπροστά σε περίπου 250 φιλάθλους της, η ομάδα του Κορυδαλλού μπήκε δυναμικά στο ματς, δείχνοντας αποφασισμένη να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς.

Ο Μπακαούκας άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό του αγώνα με ένα εξαιρετικό γκολ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας και δίνοντας το προβάδισμα στην Προοδευτική με 1-0. Στο 60ο λεπτό, ο Νικολόπουλος με μια κεφαλιά έκανε το 2-0, σφραγίζοντας το διπλό για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Ποτουρίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90’. Με αυτή τη νίκη, η Προοδευτική βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο της για παραμονή στην κατηγορία.

ΑΟ Υπάτου: Χατζηγιαννάκης, Βαλμάς, Ροκάκης, Σταγάκης, Παπουτσογιαννόπουλος (46’ Πολυμέρης), Μπακαούκας (60’ Κατσουρός), Γλυνός, Δακτυλίδης (46’ Ντρούγκας), Αλμπάνης (80’ Παρασκευόπουλος), Ποτουρίδης, Τιάγκο.

Προοδευτική: Πράνταλος, Μανδαμαδιώτης, Μουστάκης, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Ξυγκάκης (60′ Γκόγκα), Τσακίρης, Ξενοπανάγος, Βουργουντζής, Λαζαρίδης, Δρόσης (70′ Γαβράς).