Με σκόρερ τον Μασούρα Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3 – 1

Μεγάλη ανατροπή πέτυχε ο Ολυμπιακός από την ήττα στο Αγρίνιο με 2 – 1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος με καθαρή νίκη επί του Παναιτωλικού με 3 -1

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς με τον Φαντιγκά μόλις στο 6″ με υπέροχη ασίστ του Καρβάλιο 1- 0 για τον Ολυμπιακό.
Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε στο 85″ από σέντρα του …. ο Καρέλης πατάχθηκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού γράφοντας το 1-1 με τους Αγρινιώτες να πανηγυρίζουν και πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος. Ο Γιώργος Μασούρας όμως ήταν εκείνος που πήρε τ,όπλο του μετά από 7″ στο 92″ στις καθυστερήσεις μετά από σέντρα του Κίτσου κοντρολάρει όμορφα την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και με κεραυνό κάνει το 2 -1 και οδηγεί τον Ολυμπιακό στην παράταση.

Στο 115″ της παράτασης ο Γιώργος Μασούρας παίρνει την μπάλα από τον Λόπες ελίσσεται με ωραίο κοντρόλ και με νέο κεραυνό κάνει το 3 -1 χαρίζοντας την πρόκριση στον Ολυμπιακό και στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στα τελευταία λεπτα την ΑΕΚ με 3-1 σε ένα ματς θρίλερ προηγήθηκε η ΑΕΚ με 1-0 και ο ΠΑΟΚ πέτυχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις,και προκρίθηκε κι αυτός στα ημιτελικά.

Ο Γιώργος Μασούρας εξελίσσεται ως ένας μεγάλος σκόρερ και ηγέτης για τον Ολυμπιακό παντού σ όλα τα ματς σκοράρει, στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έπαιξε πάλι με την φωτιά και δεν κάηκε γιατί στις καθυστερήσεις του κανονικού αγώνα ο Μασούρας στο 92″ έφερε το ματς στην παράταση. Με σούπερ ροτέισον τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να προκριθεί.

Ο Φαντιγκά άφησε άριστες εντυπώσεις όπως και ο Καρβάλιο έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά ντεμπούτο με ασίστ στον Φαντιγκά στο 6″

Στο 11’ ο Παναιτωλικός αντεπιτέθηκε, με τον Καρέλη να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, τον Κίτσο, όμως, τελευταία στιγμή, να πέφτει στα πόδια του, παραχωρώντας κόρνερ, ενώ στο 15’ ο Ανέστης έβγαλε την κεφαλιά του Ελ Αραμπί.

Στο 17’ ο Ανέστης, με δεύτερη προσπάθεια, έπιασε το σουτ του Μεντόζα, ενώ στο 19’ ο Βρουσάι προσπάθησε, ανεπιτυχώς, να νικήσει από μακριά τον Ανέστη.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να ψάχνει το γκολ της πρόκρισης, όμως στο 41’ ο Τζολάκης είπε όχι και στον Νταγκό, με τον Ολυμπιακό να έχει τις δύο τελευταίες καλές στιγμές ενός εξαιρετικού πρώτου μέρους, αρχικά στο 44’ με κεφαλιά του Ονιεκούρου και εν συνεχεία στο 45’, όταν το δυνατό σουτ του Καρβάλιο δεν βρήκε στόχο.

Έτσι, το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κρατούσε το εισιτήριο της πρόκρισης στα χέρια του.

Ο εξαιρετικός ρυθμός της αναμέτρησης συνεχίστηκε και στο β’ μέρος και στο 56’ ο Τζολάκης έδειξε για ακόμα μία φορά τα αντανακλαστικά του, λέγοντας όχι στον Ντουάρτε.

Στο 66’ ο Ρόνι Λόπες μπήκε στο παιχνίδι, αντί του Καρβάλιο και στο 67’… άγγιξε το γκολ, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη, χωρίς, όμως, να καταφέρει να νικήσει τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων.

Ο Παναιτωλικός ανέβασε την πίεση του και στο 73’ απείλησε εις διπλούν, αρχικά με τον Ντουάρτε, την προσπάθεια του οποίου έβγαλε ο Τζολάκης και εν συνεχεία με τον Μεντόσα, που πήρε το ριμπάουντ, με την μπάλα όμως να κοντράρει και να περνάει σε κόρνερ.

Στο 89’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Ντουάρτε

Στο 96′ σέντρα του Μασούρα, κεφαλιά του Τικινιο, άουτ. Στο 105′ μόνος του ο Βρουσάι μέσα στην μικρή περιοχή, αφού στριφογύρισε, σούταρε ψηλά άουτ. Στο 110′ σουτ του Λόπες, απελπιστικά άουτ. Στο 112′ σουτ του Μασούρα, άουτ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης – Βρουσάι, Παπαδόπουλος, Μπα, Κίτσος – Κανέ (66’ Μαντί Καμαρά), Σουρλής (98′ Ανδρούτσος) – Φαντιγκά (54’ Μασούρας), Καρβάλιο (66’ Λόπες), Ονιεκούρου (76’ Κουντέ) – Ελ Αραμπί (54’ Τικίνιο)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Μπακαδήμας (57’ Λάρσον), Μαλής, Βργκοτς, Περέιρα – Μάρτενσον, Αντούνιες (57’ Φλόρες) – Ντουάρτε, Νταγκό (90’ Χουχούμης), Μεντόσα – Καρέλης (90’ Τσιγγάρας).