Με ψυχή….Λεόντων και μεγάλο Καμπεράι, το Χατζηκυριάκειο

Στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Γ’ κατηγορίας, εδραιώθηκε το Χατζηκυριάκειο, κερδίζοντας πολύ δύσκολα την Ανω Νεάπολη στο γήπεδο του ΣΕΦ, με σκορ 1-0.

Τα ”λιοντάρια” έφτασαν στους δέκα βαθμούς (μαζί με τον ΑΣ Κωφών), όντας τρείς βαθμούς απο τον Πολυκράτη και πέντε απο την πρωτοπόρο ΑΕ Νίκαιας.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε και με τις καλύτερες προυποθέσεις για την ομάδα του κ.Πλαφαδέλλη, αφού αναγκάστηκε να πάιξει με παίκτη λιγότερο μόλις απο το 17′, λόγω αποβολής του Χανιώτη.

Αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους αφού στο 30′ ο Τσερεγκούνης ανατράπηκε εκτός φάσης μετά απο εκτέλεση φάουλ του Χαβέλα, με τον πρώτο να νικάει απο τα 11 βήματα τον Κουλικούρδη για το 1-0.

Πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, οι Νικαιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 37′ με τον Γιακιντζή, αλλά ο Καμπεράι έβγαλε εντυπωσιακό στοπ σε σουτ εξ επαφής.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία με τον Πάχο στο 63′ να αστοχεί σε τετ-α-τετ.

Η πίεση συνεχίστηκε και ο Σαρρής με την σειρά του τρια λεπτά αργότερα, ήταν και αυτός άστοχος.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα πιο πολύ για τα ”λιοντάρια” στο 81ο λεπτό όταν αποβλήθη και ο Νίνος με δεύτερη κίτρινη, με αποτέλεσμα να μείνουν με εννιά παίκτες.

Η τελευταία φάση για την Ανω Νεάπολη ήταν στο 83′, με τον Καμπεράι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, αποκρούοντας εντυπωσιακά το φάουλ του Παλαιολόγου.

Χατζηκυριάκειο: Καμπεράι, Κατσανέας, Βλάχος (46′ Κορέντιος), Νίνος, Παπακωνσταντίνου, Μπάλιας, Αλιάσι, Ραματίας (82′ Μπάνος), Χανιώτης, Τσερεγκούνης (65′ Χοτζάι), Χαβέλας

Ανω Νεάπολη: Κολικούρδης, Σαρρής (70′ Ιωαννίδης), Γιακιντζής, Πάχος Γ., Πάχος Μ., Καζαντζίδης, Πάχος Κ. (70′ Παλαιολόγος), Αχλαδιώτης (50′ Ψαρόπουλος), Σπανάκος, Αργείτης (50′ Γιακιντζής Ν.), Κουμπουρλής (46′ Χάμος)