Με πέναλτι κέρδισε ο Παναθηναϊκός τον Ιωνικό Νικαίας σκορ 1-0 και πήρε το πρώτο τρίποντο

Χωρίς καμία απόδοση ο Παναθηναϊκός κατάφερε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και μάλιστα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι που το εκτέλεσε ο Αϊτόρ και έκανε το 1-0 απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας και πήρε τους πρώτους βαθμούς

Ο αγώνας

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι.

Στο 8′ ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του καλή στιγμή με τον Σπόραρ να πλασάρει άστοχα σε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη. 13 λεπτά αργότερα, ο Ιωνικός έχασε τεράστια ευκαιρία.

Ο Μάντζης βρέθηκε μόνος με τον Μπρινιόλι, είχε τον χρόνο να εκτελέσει από κοντά, αλλά ο Ιταλός κίπερ είχε απάντηση αποκρούοντας σε κόρνερ.

Στο 32′ ήρθε η σειρά του “τριφυλλιού” να αγγίξει το 1-0. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε επικίνδυνα ένα φάουλ έξω από την περιοχή, βρήκε τον Κουρμπέλη ο οποίος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Χουτεσιώτη με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ!

Στις καθυστερήσεις, ο Σπόραρ πάτησε περιοχή, “τσίμπησε” την μπάλα, με τον Χουτεσιώτη να τον ανατρέπει.

Στο 45’+3′ ο Αϊτόρ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, δίνοντας προβάδισμα στους “πράσινους”.

Με καλή φάση, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Ο Τσέριν, δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει ενστικτωδώς.

Στο 58′ ο Σπόραρ εκτέλεσε από δύσκολη γωνία, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε πιο νευρικό, με τον ρυθμό να πέφτει.

Λογικό, μιας και οι ομάδες βρίσκονται σε αρκετά πρώιμο στάδιο και δεν είναι απόλυτα έτοιμες.

Το “τριφύλλι” είχε την κατοχή, αλλά δεν δημιουργούσε κλασικές φάσεις, αλλά ούτε απειλούνταν.

Στο 88′ ο Παναθηναϊκός με τον Παλάσιος έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να “κλειδώσει” την υπόθεση νίκη.

ΓΚΟΛ: 45’+3′ Αϊτόρ

Κίτρινες: 23′ Σάρλια / 18′ Μεντόσα, 45’+2′ Χουτεσιώτης, 45’+3′ ‘Αοσμαν, 83’ Μίλο

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μάγκνουσον (Πούγγουρας 33′), Σάρλια, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης (Αλεξανδρόπουλος 83′), Πέρεθ, Τσέριν, Αϊτόρ (Βέρμπιτς 77′), Παλάσιος, Σπόραρ (Ιωαννίδης 83′).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Αντούνιες, Μύγας, Βαλεριάνος, Μάσας (Κοκκίνης 87′), Μεντόσα (Μίλο 60′), Άοσμαν, Ιωαννίδης (Οφούσο 60′), Μάντζης (Ελευθεριάδης 87′)