Με ήττα 2-1 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός από την Νάντ στη Γαλλία

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με καλή εμφάνιση τα παιχνίδια των ομίλων του Europa League χάνοντας το ματς στο 93″ με 2-1 όταν στο κέντρο του γηπέδου ο Αμπουμπακάρ Καμαρά ΄δεχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο με τον διαιτητή να μήν δίνει το φουλ και στη συνέχεια έγινε σέντρα από δεξιά με τα στόπερ του Ολυμπιακού να μην μαρκαρουν τον και με κεφαλιά πλάσαρε τον Βατσλικ για το 2-1 υπερ των Γάλλων .

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρία στόπερ Ρέτσος Μανωλάς Σισέ φουλ μπακ Αβιλά Ρέαμπτσιουκ και στο κέντρο Μπουχαλάκης, Κούντε με τον Μπιέλ πιο μπροστά και τον Ουι Τζο Χουάνγκ.Η Νάντ από τα πρώτα λεπτά κέρδισε το κέντρο του γηπέδου ήταν η ομάδα που ήξερε γύρευε μέσα στο γήπεδο . Ο Ολυμπιακός το μόνο που έκανε σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν να αμύνεται .

Στο 32″ κάθετη πάσα του Μπλάς με τον Μοχάμεντ να κεδίζει την μπάλα και να πλασάρει το Βάτσλικ πουέκανε έξοδο και ανοίγει το σκορ για το 1 -0 της Νάντ.
Η Μοναδική φάση για τον Ολυμπιακό σε όλο το ημίχρονο ήταν στο 39 όταν ο Μασούρας με τον Μπιέλ συνεγάστηκαν με ασιστ του Μπιέλ στον Αβιλά που έπαιζε χρέη εξτρέμ και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.. Ήταν ένα ημίχρονο πολύ κακό για τον Ολυμπιακό να κερδίζουν να κλέβουν αν θέλεταε την μπάλα και να την γυρίζουν συνεχώς προς τα πίσω και να την πουλένε την μπάλα συνεχώς στον αντίπαλο. Δεν γνωρίζουμε ο Ιν Μποέμ Χουάνγκ ήταν εκτός παιχνιδιού και οι Γάλλοι έιχαν κερδίσει το κέντρο κατα κράτος από Μπουχαλάκη Κουντε και Μπιέλ. Ο Ολυμπιακός ήταν μια ομάδα κομμένει στα δυο δεν υπήρχε κέντρο.

Στο Β μέρος η κατάσταση βελτιώθηκε για ένα 15 λεπτο και στο 50″ ισοφάρισε με αυτογκολ του Μουτουσαμι από κόρνερ το Μπιέλ ο Λαφόντ έκανε άστοχη έξοδο η μπάλα βρίσκει στο σώμα του Μουτουσάμι και καταλήγει στα δίχτυα για το 1 – 1 για τον Ολυμπιακό.Από το 60″ ο Ολυμπιακός πάντα χάνει την δύναμη του έδωσε ξανά τον έλεγχο του αγώνος στη Νάντ να παίζει μπάλα στο μισό γήπεδο. .

Ο Ολυμπιακός παρά την κακή του απόδοση θα έπαιρνε τον βαθμό της ισοπαλίας αν ο διαιτητής στο 93″ έδινε το φάουλ στον Καμαρά στο κέντρο του γηπέδου δέχθηκε ισχυρό κτύπημα στο πρόσωπο, με την συνέχεια της φάσεως η Ναντ να πετυχένει το δευτερο τέρμα από σέντρα όπως το περγράψαμε.

Μόλις στο 2’ πρώτη καλή ευκαιρία για τη Ναντ με τον Άπια να βρίσκεται στην περιοχή, τα τριπλάρει και να σουτάρει, όμως ο Βατσλίκ που ήταν σε ετοιμότητα έδιωξε. Στο 14’ σουτ του Μπλας, άστοχο.

Στο 32’ κάθετη μπαλιά του Μπλας, στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Μοχάμεντ να πετάγεται και με πλασέ να ανοίγει το σκορ για τη Ναντ.

Στο 39’ σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μασούρα να αφήνει στον Μπιέλ, αυτός να δίνει ασίστ στον Άβιλα που ερχόταν από πίσω, ο οποίος έκανε την τρίπλα και σούταρε με το αριστερό, άουτ.

Στο 50’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπιέλ, ο Λαφόντ έκανε άστοχη έξοδο με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Μουτουσαμί και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του, αυτογκόλ και 1-1.

Στο 59’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Ζιροτό, άουτ. Στο 64’ ο Μπόουλερ έκανε μία συρτή σέντρα-σουτ, με τον Λαφόντ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 72’ μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Ζιροτό, άουτ. Στο 74’ δυνατή κεφαλιά του Σισοκό, διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Βατσλίκ. Στο 80’ μακρινό σουτ του Παλουά, άουτ.

Στο 81’ η Ναντ πέτυχε γκολ, όμως σωστά ακυρώθηκε αφού στην αρχή της φάσης ο Μοχάμεντ ήταν σε θέση οφσάϊντ. Στο 84’ απειλήθηκε σύρραξη όταν ο Παλουά έτρεξε να πάρει την μπάλα για να εκτελέσει ένα πλάγιο, χτυπώντας τον Κορμπεράν στην πλάτη, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να αποβάλλεται από τον πάγκο γιατί έσπευσε να υπερασπιστεί την προπονητή του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, στην αρχή της φάσης ο Αμπουμπακάρ Καμαρά δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο, με τον διαιτητή να μην διακόπτει τον αγώνα, στην εξέλιξη της επίθεσης των Γάλλων ο Γκεσάν πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και πέτυχε το 2-1.

Κίτρινες: Σισοκό, Μπλας – Ρέτσος, Ρέαμπτσιουκ

Ναντ: Λαφόντ, Άπια, Ζιροτό, Παλουά, Γκεσάν, Μπλα, Μουτουσαμί (69’ Σάϊμον), Τσιριβέγια, Μερλέν, Μοχάμεντ, Γκαναγκό (69’ Σισοκό).

Ολυμπιακός: Βαλτσίκ, Σισέ, Μανωλάς, Ρέτσος, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (60’ Μπόουλερ), Μπιέλ (86’ Ελ Αραμπί), Χουάνγκ Ουί Τζο (77’ Αμπουμπακάρ Καμαρά).