Με γκολ του Μπακασέτα 1-0 η Εθνική το Κόσοβο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε ακόμη μία εκτός έδρας νίκη στο Nations League, επικρατώντας με 1-0 του Κοσόβου στην Πριστίνα και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής!

Η Ελλάδα άντεξε το… ξύλο των Κοσοβάρων, «χτύπησε» με την… οβίδα του Τάσου Μπακασέτα -για ακόμη μία φορά- και πήρε σημαντικό διπλό στην Πριστίνα για την πρωτιά του δευτέρου ομίλου στο γ’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Ο αγώνας:
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, το Κόσοβο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναζητούσε τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 5ο λεπτό, ο Βλαχοδήμος αποσόβησε τον κίνδυνο σε τετ-α-τετ του Ζενέλι.

Μετά το δεκάλεπτο, η Ελλάδα «πάγωσε» επιτυχώς τον γρήγορο ρυθμό που είχε δώσει στην αναμέτρηση το Κόσοβο και ισορρόπησε την κατοχή της μπάλας, προκειμένου να αναζητήσει με αξιώσεις την πρώτη της τελική. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 21ο λεπτό.

Ο Μπακασέτας έκανε το σουτ, η μπάλα κόπηκε και στη συνέχεια της φάσης ο Γιακουμάκης σούταρε, όντας πεσμένος κάτω και η μπάλα πέρασε άουτ.

Μετά το 25λεπτο, το Κόσοβο πίεσε ξανά, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ανασταλτική αδράνεια της «γαλανόλευκης» ανά διαστήματα.

Το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ κατάφερε να αντέξει σε ορισμένες ευκαιρίες των Κοσοβάρων και στο 36ο λεπτό, άνοιξε το σκορ.

Ο Τσιμίκας πάσαρε στον Μάνταλο, εκείνος έδωσε στον Μπακασέτα και ο μεσοεπιθετικός της Τραμπζονσπόρ πραγματοποίησε εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή για το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Ελλάδα έλεγξε τον ρυθμό, διατηρώντας το προβάδισμα, εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος είχε αντίστοιχη αρχή με αυτή του πρώτου ημιχρόνου.

Το Κόσοβο κυνήγησε τις δεύτερες μπάλες από τα πρώτα λεπτά, αλλά η εθνική μας ομάδα ήλεγχε εξαιρετικά τις συνθήκες του παιχνιδιού, παγώνοντας όποτε μπορούσε τον ρυθμό του αγώνα.

Στο 49′ η Ελλάδα «άγγιξε» από… σπόντα το 2-0.

Ο Μπακασέτας έκανε το γύρισμα, η μπάλα μπερδεύτηκε στα σώματα των παικτών και ο Μουρίκι την έβγαλε επικίνδυνα σε κόρνερ.

Μερικά λεπτά αργότερα, ο Μασούρας έκανε μία σέντρα που πήγε να αιφνιδιάσει τον Μούριτς, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας.

Οι δύο ομάδες έδωσαν και πάλι γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση.

Στο 54′ το Κόσοβο απείλησε με σουτ του Ρασίτσα, αλλά ο Βλαχοδήμος απόκρουσε σε κόρνερ, αφότου η μπάλα κόντραρε.

Στο 63′ η «γαλανόλευκη» έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπάλντοκ που βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Μούριτς, αλλά ο τελευταίος απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στην επόμενη φάση, το Κόσοβο απάντησε με δυνατό σουτ του Ζεγκρόβα, που πέρασε έξω από την εστία του Βλαχοδήμου.

,Στο 72′ ο Αλίτι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, αφού είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Λημνιό.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλησε να εκμεταλλευτεί την αποβολή του Κοσοβάρου ποδοσφαιριστή και να αναζητήσει ένα δεύτερο γκολ στο παιχνίδι.

Στο 74′ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Λημνιό να κάνει το γύρισμα, εκεί όπου ο Μαυροπάνος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Ο στόπερ της Στουτγκάρδης έδειξε τις… επιθετικές του αρετές και στο 81′ όταν σούταρε δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή και κέρδισε το κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η «γαλανόλευκη» κυκλοφόρησε την μπάλα, διατήρησε τον δικό της ρυθμό στον αγώνα και επωφελήθηκε από ακόμη μία αποβολή -του Μούριτς στο 91′- για περαιτέρω ροκάνισμα του χρόνου.

Εν τέλει, το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ πήρε τη νίκη, και έκανε το 2/2 στο Nations League.

ΓΚΟΛ: 36′ Μπακασέτας

Δοκάρι: 53′ Μασούρας

Κίτρινες: 48′ Φαζλίγι, 51′ Αλίτι, 90+1′ Ραχμάνι / 29′ Γιακουμάκης, 34′ Κουρμπέλης

Κόκκινες: 72′ Αλίτι, 90+1′ Μούριτς

Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Λ. Καστράτι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Λοσάι (75′ Μπερίσα), Φαζλίζι (76′ Ντρέσεβιτς), Ζεγκρόβα (90+1′ Ουικάνι), Ζενέλι (57′ Κολόλι), Ρασίτσα (57′ Μπουτίκι), Μουρίκι

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (57′ Σιώπης), Μάνταλος (86′ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Λημνιός, Μασούρας (77′ Δουβίκας), Γιακουμάκης (57′ Παυλίδης)