Με Ελληνική ψυχή και πήρε το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική Νέων μπάσκετ

Η Ελλάδα, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12 πόντους στο 30′, παίζοντας μυθική άμυνα κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και τελικά να επιβληθεί του Βελγίου με 68-64, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Με τρομερή ένταση στην άμυνα και αποφασιστικότητα στην τελευταία περίοδο, η Εθνική Νέων Ανδρών γύρισε από το -12 του 30ού λεπτού, έστειλε τον μικρό τελικό με το Βέλγιο στην παράταση και, εν τέλει, πήρε τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο με 68-64.

Ο αγώνας:

Με καλύτερο ρυθμό μπήκε στο παιχνίδι το Βέλγιο, το οποίο ήταν πιο συνεπές σε άμυνα και επίθεση. Με τους Ντε Ρίντερ και Πιντελόν να σημειώνουν 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-7 στο 6′. H Eλλάδα με την έλευση του Οικονομόπουλου στο παρκέ άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της, πλησίασε στο σκορ και εν τέλει με δύο βολές του Πλώτα έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-17.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Ντε Ρίντερ να σημειώνει καλάθι και φάουλ και να διαμορφώνει το 23-22 στο 12′. Έκτοτε, οι Βέλγοι άρχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ένα του Πιντελόν και ένα του Ντι Μαρία πήραν διαφορά 7 πόντων, 33-26 στο 15′. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν με ευκολία το προβάδισμα τους και με τρίποντο του Ντι Μαρία, καλάθι του Πουντέτ και βολές του Ντε Ρίντερ, πήραν διψήφιο πλεονέκτημα, 41-31 στο 18′. To ημίχρονο έκλεισε στο 43-33.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έμειναν χωρίς σκορ για περισσότερο από δύο λεπτά. Η Ελλάδα, με 5-0 σερί και πόντους του Νεόφυτου και του Καλαϊτζάκη, μείωσε στους 5, 43-38. Η “γαλανόλευκη” σταμάτησε να έχει ρυθμό στην επίθεση και το Βέλγιο εκμεταλλεύτηκε τόσο την υπεροχή στους ψηλούς όσο και την συνέπεια που είχε από την περίμετρο. Έτσι, στο 30′ προηγήθηκε με 52-40.

Εθνική ήταν αποφασισμένη να μην τα… παρατήσει. Παίζοντας συγκλονιστική άμυνα (δέχθηκε 2 πόντους σε 5 λεπτά) κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 11-2, μειώνοντας στους 3, 54-51 στο 35′. Με βολή του Οικονομόπουλου και καλάθι του Ζούγρη, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 54-54 στο 38′. Λεντεγκέν και Μπαζίνας σκόραραν για το 56-56, με τις δύο ομάδες να αστοχούν στις τελευταίες επιθέσεις, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Με τρίποντο του Μπαζίνα και καλάθι του Ζούγρη ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο η Ελλάδα για το 61-58. Οι Βέλγοι σκόραραν μόνο από βολές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 61-61. Μαντζούκας και Μένες με προσωπικές ενέργειες, διαμόρφωσαν το 64-63 υπέρ του Βελγίου, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Νίκος Πλώτας, μ’ ένα εντυπωσιακό γκολ φάουλ, έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα, 65-64. Με δύο βολές του Οικονομόπουλου, οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα τριών πόντων, 67-64. Οι Βέλγοι, δεν σκόραραν, ο Πλώτας πήγε στις βολές στα 5”, βάζοντας 1/2 βολές, με την Εθνική να επικρατεί με 68-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 κ.δ, 68-64 (παρ.)