Mε δύο πρόσωπα ο Ολυμπιακός στο φιλικό με τη Σαμπάχ σκορ 1-1

Στο τελευταίο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους, ο Ολυμπιακός είχε ένα κακό και ένα καλό ημίχρονο και τελικά αναδείχθηκε ισόπαλος με την Σαμπάχ (1-1), δείχνοντας πως βελτιώνεται, έχοντας όμως αρκετό δρόμο μπροστά του, μέχρι να φθάσει στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας.

Δύο πρόσωπα εμφάνισαν οι “ερυθρόλευκοι”, κατά την ολοκλήρωση του βασικού σταδίου της προετοιμασίας τους, καθώς είχαν όρεξη επιθετικά, αλλά ταυτόχρονα έβγαλαν ζητήματα στην άμυνα και έμειναν στο 1-1, κοντά σε μία κατώτερη ομάδα.

Ανεπίσημο ντεμπούτο έκαναν οι Ιμπόρα και Κίνι, με τον πρώτο να βγάζει όλο το 90λεπτό, ενώ αποχώρησε νωρίς και με ενοχλήσεις ο Μπουχαλάκης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με λάθος πάσα του Τζολάκη και τους Αζέρους να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τη στιγμή αυτή, καθώς το σουτ του Νιερίεφ πέρασε άουτ.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, με τους Πειραιώτες να έχουν μια μεγάλη ευκαιρία στο 12’, όταν από κεφαλιά του Ελ Αραμπί ο Μπιέλ βγήκε τετ-α-τετ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ιμάνοφ.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ κυκλοφορούσαν καλά τη μπάλα, όμως είχαν πρόβλημα στη τελική προσπάθεια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, το σκηνικό άλλαξε, αφού η Σαμπάχ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πατούσε περιοχή με αξιώσεις.

Στο 37’ έφθασε κοντά στο γκολ, όταν ο Βολκόφ τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Τζολάκη, αλλά ο Ανδρούτσος πρόλαβε να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Από το κόρνερ, ο Νουρίγιεφ πήρε τη κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν βρήκε δίχτυα τελικά, πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε λάθος πάσα, Μπα και Τζολάκης δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Βολκόφ σε κενή εστία έκανε το 0-1 στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και απείλησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με πρωταγωνιστή τον Φορτούνη, ο οποίος στο 47’ δημιούργησε για τον Μασούρα, ενώ στο επόμενο λεπτό εκτέλεσε ο ίδιος, όμως και τις δύο φορές ο Ιμάνοφ αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 63’ οι “ερυθρόλευκοι” άγγιξαν την ισοφάριση, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Τελικά το 1-1 δεν άργησε, καθώς έγινε στο 64’ με τον Μασούρα να σκοράρει με πλασέ από την μικρή περιοχή, έπειτα από αδράνεια των αμυντικών της Σαμπάχ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, αλλά οι Πειραιώτες έφθασαν κοντά στην ανατροπή, όταν στο 90’+1’ ο Ροντινέι σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Σαμπάχ εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Ολυμπιακός: Τζολάκης (46′ Πασχαλάκης), Ρέαμπτσιουκ (63′ Κίνι), Ντόι, Μπα (66′ Βρουσάι), Ανδρούτσος (46′ Ροντινέι), Μπουχαλάκης (31′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Φορτούνης, Μπιέλ, Μασούρας, Ελ Αραμπί.