Με ανατροπή Ιάπωνες κέρδισαν τους Γερμανούς με σκορ 2-1τους… «ξέρανε»

Ηρωικό θάρρος και πίστη. Οι δύο εκ των επτά αρετών που αξιοποίησαν οι… ιππότες της Ιαπωνίας, για να πάρουν τη σημαντική νίκη με 2:1 κόντρα στα “πάντσερ”, στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Ο AΓΩΝΑΣ:

Η Γερμανία ήταν κυρίαρχη στο ξεκίνημα του αγώνα, προσπαθώντας να βρει χώρους να διασπάσει την άμυνα της Ιαπωνίας. Οι Ασιάτες όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν να βρουν δίχτυα πρώτοι και μάλιστα από νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Ίτο βρήκε όμορφα τον Μαέντα, με τον τελευταίο να σκοράρει, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τα “πάντσερ” στη συνέχεια είχαν τον έλεγχο και έψαξαν να βρουν χώρους για να πατήσουν στα αντίπαλα καρέ, ενώ η Ιαπωνία πόνταρε κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 16ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για τους Γερμανούς, με τον Ρούντιγκερ να νικά άπαντες στον αέρα και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 30ο λεπτό, τα “πάντσερ” κέρδισαν πέναλτι, μετά την ανατροπή του Ράουμ μέσα στην περιοχή από τον Γκόντα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκουντογκάν, ο οποίος με χαλαρό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου γκολκίπερ. Η “μανσάφτ”, έψαξε και δεύτερο τέρμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Χάβερτς να σκοράρει σε κενή εστία, όμως ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Οι Γερμανοί μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο μέρος, με τον Μουσιάλα να πατά και πάλι την περιοχή των “σαμουράι” και να σουτάρει, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Τα “πάντσερ” συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και στην επανάληψη και μάλιστα έχασαν τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Γκουντογκάν να βρίσκεται μπροστά απ’ την εστία και τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Γκόντα. Στο 66ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για την Ιαπωνία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ιτακούρα να βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι και τον Σλότερμπεκ να απομακρύνει. Οι Γερμανοί απάντησαν άμεσα, με φάση διαρκείας όμως ο Γκόντα με επεμβάσεις στα σουτ των Γκνάμπρι και Χοφμαν υπερασπίστηκε την εστία του. Οι “σαμουράι” ανέβασαν ρυθμό και στο 75ο λεπτό έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μιναμίνο σούταρε, ο Νόιερ απέκρουσε όμως στην επαναφορά ο Ντοάν σκόραρε σε κενή εστία για το 1:1. Απίστευτοι οι Ιάπωνες, έκαναν τη μεγάλη ανατροπή με φοβερή προσωπική ενέργεια του Ασάνο που άντεξε στα μαρκαρίσματα, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, νικώντας τον Νόιερ και δίνοντας στην ομάδα του θέση οδηγού στο 85ο λεπτό. Οι Γερμανοί πίεσαν στα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να τα καταφέρουν και ηττήθηκαν 2:1 από την Ιαπωνία, στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

ΓΚΟΛ: 30′ Γκουντογκάν / 75′ Ντοάν, 85′ Ασάνο
ΔΟΚΑΡΙ: 60′ Γκουντογκάν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Τζαμάλ Μουσιάλα βρίσκεται στην ενδεκάδα και γίνεται ο νεαρότερος που συμμετέχει σε αγώνα Μουντιάλ για τα Πάντσερ από το 1958 (19 ετών και 270 ημερών)

Ιαπωνία: Γκόντα, Σακάι, Γιοσίντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο (57′ Μιτόμα), Εντό, Τανάκα (71′ Ντοάν), Ιτο, Καμάντα, Κούμπο (46′ Τομιγιάσου), Μαέντα (57′ Ασάνο)
Γερμανία: Νόιερ, Ζίλε, Ρούντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ, Κίμιχ, Γκουντογκάν (67′ Γκορέτσκα), Μίλερ (67′ Χόφμαν), Μουσιάλα (79′ Γκέτσε), Γκνάμρπι (90′ Μουκοκό), Χάβερτζ (79′ Φίλκρουγκ)