Ματσάρα στο Ντόρτμουντ, ασσύλληπτος ο Χάλαντ!

Η επιστροφή του Champions League συνοδεύτηκε από μια σπουδαία νίκη για τη Ντόρτμουντ η οποία επικράτησε κόντρα στη Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1 και πήρε το προβάδισμα για το δεύτερο παιχνίδι της φάσης των 16. Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τους Γάλλους, όμως αυτό που τους χάρισε τελικά τη νίκη ήταν η εξαιρετική εμφάνιση του 19χρονου επιθετικού τους, Έρλινγκ Χάλαντ ο οποίος σκόραρε εις διπλούν και έφτασε έτσι τα 10 γκολ στο φετινό Champions League!

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μισό του αγώνα η Παρί απείλησε με μερικές στημένες φάσεις, όμως η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι βγαίνοντας σε πολλές γρήγορες αντεπιθέσεις και δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη μεγάλη φάση έγινε στο 27′ με ένα δυνατό σουτ από τον Τζέιντον Σάντσο, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να περάσει από τον Κέιλορ Νάβας. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 35′ έγινε και η δεύτερη και τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, στην οποία η ομάδα της Γερμανίας απείλησε και πάλι τη Παρί με μία αντεπίθεση που κατέληξε σε χαμένο σουτ του Χάλαντ.

Το εξηκοστό πέμπτο λεπτό σήμανε την αλλαγή του ρυθμού του αγώνα καθώς από αυτό το σημείο και μετά δεν έπαψαν να δημιουργούνται ευκαιρίες για καμία από τις δύο ομάδες:Στο 66′ Έμπαπε και Νειμάρ με δύο αλλεπάλληλα σουτ τρόμαξαν τη Ντόρτμουντ αλλά για ακόμη μία φορά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Μέσα στο επόμενο λεπτό η Ντόρτμουντ είχε ευκαιρία στην απέναντι πλευρά του γηπέδου και ο Χακίμι σουτάροντας έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νάβας.

Στο 68′ ο Έρλινγκ Χάλαντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μετά το ”ριμπάουντ” από το σουτ του Γκερέιρο, το οποίο πρώτα είχε κοντράρει στην άμυνα της Παρί.

Επτά λεπτά αργότερα (75′)ο Έμπαπέ νίκησε την άμυνα των γηπεδούχων και έβγαλε την ασίστ στον Νειμάρ για το γκολ της ισοφάρισης.

Η ομάδα του Τούχελ δεν πρόλαβε ούτε να χαρεί, ούτε να πανηγυρίσει το γκολ της καθώς μέσα στο επόμενο λεπτό, ο Έρλινγκ Χάλαντ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με ένα απίστευτο σουτ έξω από τη περιοχή.

Η Παρί προσπάθησε να απαντήσει με τη σειρά της και μέχρι το τέλος του αγώνα έκανε δύο ακόμη μεγάλες φάσεις οι οποίες, δυστυχώς για την ίδια, δεν είχαν αποτέλεσμα. Η πρώτη ήταν ένα δοκάρι του Νειμάρ στο 81′ και η δεύτερη μια άστοχη κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα στο 90′.

Ντόρτμουντ: Μπρούκι, Ζαγκαντού, Χούμελς, Πίστσεκ, Τσαν, Βίτσελ, Γκερέιρο, Χακίμι, Σάντσο ( 90’Σμέλτσερ), Αζάρ (67′ Τζιοβάνι), Χάλαντ

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας , Μουνιέ, Κιμπαπέ, Σίλβα , Κουρζαβά, Γκεγιέ, Μαρκίνιος, Βεράτι, Ντι Μαρία (77′ Σαράμπια), Νειμάρ, Έμπαπε