Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπριζ: Με… άνεση οι “κόκκινοι διάβολοι” στην φάση των «16»

Με το ευρύ 5-0 επικράτησε χθες βράδυ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έναντι της βελγικής Κλαμπ Μπριζ, στο πλαίσιο της φάσης των 32 του Uefa Europa League.

Ο αγώνας στο Μπριζ είχε λήξει ισόπαλος (1-1), έτσι οι “κόκκινοι” θα μπορούσαν να προκριθούν με το φτωχό σκορ 0-0. Ωστόσο, από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως η ομάδα του Σόλσκιερ είχε πρόθεση να πετύχει γκολ και να πάρει το προβάδισμα.

Στο 3′ ο Μάτα θα απειλήσει πρώτος την εστία των Βέλγων, με τον Mignolet να πέφτει έγκαιρα και να αποκρούει. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε την επιθετική της προσπάθεια, και ο Φερνάντες μόλις στο 4 σουτάρει και αναγκάζει τον Mignolet να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο 22′ ο Ντέλι της Μπριζ θα κάνει χέρι, παραχωρώντας πέναλτι στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, του υποδεικνύεται η κόκκινη και αποβάλλεται. Το πέναλτι εκτέλεσε ο νεοαποκτηθείς Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος πέτυχε και το παρθενικό του γκολ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση με την νέα του ομάδα. (27′)

Το δεύτερο γκολ δε θα αργήσει να έρθει. Ο Ιγκάλο μετά απο ωραία πάσα-κεφαλιά του Μάτα μέσα στην περιοχή, θα πλασάρει, αυξάνοντας τα γκολ της Γιουνάιτεντ σε δυο. (34′)

Οι Βέλγοι δεν μπόρεσαν να… “απαντήσουν” στα δυο προηγούμενα γκολ, και η χαριστική βολή ήρθε στο 41′, όπου ο ΜακΤόμινει έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία του Μινιολέ, πετυχαίνοντας για τους “κόκκινους διαβόλους” το 3-0.

Το πρώτο ημίωρο του δεύτερο ημιχρόνου θα “κυλίσει” νωχελικά, με τους φιλοξενούμενους να μη μπορούν να “βρουν” δίχτυα. Στο 82′ μετά από φοβερή πάσα του Λίνγκαρντ, ο Φρεντ με ωραίο πλασέ θα κάνει το 4-0. Ο βραζιλιάνος δεν αρκέστηκε όμως μόνο σε ένα γκολ και στις καθυστερήσεις με δυνατό σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, πετυχαίνει το 5ο γκολ για τους γηπεδούχους.