Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ-Τότεναμ 2-1: Πρώτη ήττα για Μουρίνιο!

Η Μάντσετερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει το ντέρμπι με αντίπαλο την Τότεναμ με 2-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League, υποχρεώνοντας τον Ζοζέ Μουρίνιο στη πρώτη του ήττα ως προπονητής των Σπερς.

Πρωταγωνιστής για τη Μάντσεστερ, ο Άγγλος επιθετικός, Μάρκους Ράσφορντ.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ και πιο συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό, με σκόρερ τον Ράσφορντ, αλλά η Τότεναμ είχε απάντηση, με τον φορμαρισμένο Ντέλε Άλι να κάνει το 1-1 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουνάιτεντ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Ράσφορντ να ευστοχεί σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από ανατροπή του Σισοκό στο 49′.

Το σκορ δεν άλλαξε, η Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη, παραμένοντας για τέταρτο σερί παιχνίδι αήττητη, ανεβαίνοντας στη θέση με 21 βαθμούς.

Από την άλλη, η Τότεναμ έπεσε στην θέση με 20 βαθμούς.