Λυών-Γιουβέντους 1-0: Με προβάδισμα στο Τορίνο οι Γάλλοι

Τη Τετάρτη 26/2 η Λυών πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε ευρωπαϊκούς διαγωνισμούς απέναντι στη ”Μεγάλη Κυρία” (1-0), στα πλαίσια του πρώτου γύρου της φάσης του 16 του Champions League, κερδίζοντας παράλληλα και το προβάδισμα για το δεύτερο ματς που θα διεξαχθεί στις 17/3 στο Τορίνο.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά οι ”μπιανκονέρι” κρατούσαν τη μπάλα προκειμένου να βρουν ένα τρόπο να χτυπήσουν την άμυνα της Λυών, πράγμα το οποίο έκαναν στο 4′ οπότε εκδηλώθηκε και η πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Ρονάλντο τρόμαξε τη Λυών με μια πάσα-λόμπα που έκανε μέσα στη περιοχή, όμως ο Κουαδράδο δεν πρόλαβε να ακολουθήσει έτσι ώστε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 21ο λεπτό ο Χουσέμ Αουάρ με μια εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Τοκό-Εκαμπί ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Γιουβέντους και σημείωσε έτσι τη πρώτη μεγάλη φάση για τους Γάλλους.

Στο 30′ ο Ματέις Ντε Λιχτ βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο ώστε να λάβει ιατρική φροντίδα λόγω αιμορραγίας στο κεφάλι μετά τη σύγκρουση του με το γόνατο του συμπαίκτη του, Άλεξ Σάντρο, αφήνοντας την ομάδα του να αγωνιστεί για λίγα λεπτά με 10 παίκτες.

Η Λυών δεν άφησε την ευκαιρία αυτή να πάει ανεκμετάλλευτη. Μέσα στο επόμενο λεπτό, ο Αουάρ κατάφερε να διεισδύσει στην άμυνα των φιλοξενούμενων και έβγαλε μια ωραία μπαλιά για τον Τουσάρ, ο οποίος νίκησε τον Σέζνι και έγραψε το 1-0.

Ο Εκαμπί είχε δύο ευκαιρίες στο 41′ και στο 44′ όμως τα σουτ που εκτέλεσε και στις δύο περιπτώσεις κατέληξαν αρκετά πάνω από την εστία της Γιουβέντους και δεν αποτέλεσαν απειλή για τον Σέζνι.

Η επόμενη αξιοσημείωτη φάση ήρθε αρκετά αργότερα. Συγκεκριμένα, στο 69ο λεπτό ο Ντιμπάλα πιάνοντας μια μπαλιά αρκετά κοντά στο τέρμα, είχε την ευκαιρία να σκοράρει όμως το σουτ του δεν ήταν όσο καλό χρειαζόταν. Πιο μετά, στο 85′, ο Ιγκουαΐν είχε μια παρόμοια ευκαιρία αλλά και παρόμοιο αποτέλεσμα καθώς και η δική του προσπάθεια κατέληξε αουτ.

Στο 90′ ο Ντιμπάλα πέφτει μέσα στη περιοχή και υπάρχουν διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς της Γιουβέντους όμως ο ρεφ του αγώνα, Ζεσούς Μαντσάνο, κρίνει τη φάση καθαρή και αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί. Πέντε λεπτά αργότερα σφύριξε το τέλος της αναμέτρησης και η Λυών πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη που αυξάνει τις ελπίδες της για πρόκριση στους 8 του Champions League.

Λυών: Λοπές, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο, Αουάρ, Ντεμπελέ, Ντιμπουά (78’ Τετέ), Μαρσάλ, Εκαμπί (66′ Τεριέ), Κορνέ (81’ Αντερσεν), Τουσάρ, Μπρούνο

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Σάντρο, Πιάνιτς (61΄Ράμσεϊ), Μπετανκούρ, Ραμπιό (78’ Μπερναρντέσκι), Κουαδράδο (70΄Ιγουαΐν), Ρονάλντο, Ντιμπάλα