Λύγισε ο Ολυμπιακός ήττα με 3-0 από τη Σίτι.

Η Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε με 3-0 για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου στο Champions League.

Τα ΓΚΟΛ  της Σίτι πέτυχαν ο Τόρες στο 12ο λεπτό, ο Ζεσούς στο 82’ και ο Κανσέλο στο 90’.

Η Σίτι είναι στην κορυφη  με 9 βαθμούς, ακολουθεί με 6 η Πόρτο  τρίτος είναι ο Ολυμπιακός με 3 βαθμούς και τελευταία η Μαρσέιγ χωρίς βαθμό.

Το ματςστο πρώτο μέρος του Πεπ Γκουαρντιόλα με11 τελικές ενώ ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία.

Στο 6’ λεπτο με το γύρισμα του Γουόκερ στη περιοχή αλλά ο Σισέ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μαχρέζ. Από το 12ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ καθώς οι Τόρες και Ντε Μπρόινε έκρυψαν τη μπάλα και ο πρώτος με κοντινό πλασέ νίκησε τον Σα για το 1-0.

Στο 18’ σουτ του Ντε Μπρόινε μπλόκαρε ο Σα, ενώ ο Ολυμπιακός βγήκε στην επίθεση μετά το 30’ χωρίς όμως να καταγράψει στο ενεργητικό του κάτι ιδιαίτερο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος σε σχέση με το πρώτο μέρος, του δόθηκαν ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας στο 54’ αρχικά με τον Βαλμπουενά που μπήκε σφήνα στην περιοχή, όμως το σουτ του υπό πίεση) έφυγε άουτ.

Τέσεσερα λεπτά αργότερα 58’ από γύρισμα του Καμαρά ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε οριακά να βρει τη μπάλα και να τη στείλει προς την εστία του Έντερσον, ενώ στο 61’ η εξαιρετική κίνηση και το τελείωμα του Μαροκινού (από πάσα του Πέπε αποκρούστηκε με διπλή προσπάθεια από τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στο 73’ ο Χολέμπας πέρασε σαν… σταματημένο τον Γουόκερ κι έκανε σέντρα-σουτ προς τη μικρή περιοχή, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να σπρώξει τη μπάλα προς τα δίκτυα, σε ακόμη μία σημαντική ευκαιρία των ερυθρολεύκων στο δεύτερο ημίχρονο.

Το φινάλε του ματς ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό που δέχτηκε δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά και έφυγε με την ήττα 3-0 από το Μάντσεστερ.

Στο 82’ ο Ντε Μπράιν βρήκε τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος έκανε δύο προσποιήσεις στον Σισέ κι εκτέλεσε εξαιρετικά τον Σα από πολύ δύσκολη γωνία, κάνοντας το 2-0, ενώ στο 90’ ο Κανσέλο με ωραίο, αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, αιφνιδίασε τον Σα και έγραψε το τελικό 3-0 για τη Μάντσεστερ Σίτι.

Διαιτητής: Κάρλος ντελ Θέρο Ισπανία

Κίτρινες: Καμαρά

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ Π. Γκουαρδιόλα: Έντερσον, Γουόκερ (82’ Κανσέλο), Στόουνς, Ακέ, Ζιντσένκο, Φόντεν (69’ Ρόντρι), Γκιντογκάν, Ντε Μπράιν (86’ Ενμετσά), Μαχρέζ (69’ Ζεσούς), Στέρλινγκ (82’ Μπερνάντο Σίλβα), Φεράν Τόρες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π. Μαρτίνς: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (73’ Καμαρά), Μπουχαλάκης (46’ Πέπε), Βαλμπουενά (85’ Σουντανί), Ραντζέλοβιτς (46’ Μπρούμα), Ελ Αραμπί (76’ Χασάν).