Λίβερπουλ-Έβερτον 5-2: Κρατάει παιχνίδια αυτή η κολώνια…(vid)!

Πετυχαίνοντας τη 14η νίκη της στα 15 παιχνίδια της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε της Έβερτον με 5-2 στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, παραμένοντας στο +8 από τη Λέστερ.

Μάλιστα, το ρεκόρ αυτό, είχε ξαναγίνει το 1961 με την Τότεναμ και πέρυσι με τη Μάντσεστερ Σίτι.Και στις δύο περιπτώσεις ο τίτλος πήγε στο Λονδίνο και στο Μάντσεστερ αντίστοιχα…

Άμα κοιτάξει κανείς τα λεπτά στα οποία επιτεύχθηκαν τα γκολ, θα πει με μεγάλη ευκολία οτι το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν από τα καλύτερα της σεζόν.

Λογικό, καθώς μπήκαν τα 6 από τα 7 συνολικά γκολ του αγώνα!

Ο χορός των τερμάτων ξεκίνησε νωρίς και ειδικότερα στο 6ο λεπτό με σκόρερ τον Οριγκί, μετά από μπαλιά του Μανέ, ο οποίος πέτυχε 1 γκολ και μοίρασε 2 ασίστ!

Στο 17′, η Λίβερπουλ έκανε 2 τα τέρματά της με τον Σακίρι να πλασάρει τον Πίκφορντ, βρίσκοντας από νωρίς την ομάδα του Μάρκο Σίλβα με την πλάτη στον τοίχο.

Τα ”Ζαχαρωτά” όμως δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 2-1, με τον Κιν να σκοράρει από κοντά στο 21′.

10 λεπτά όμως αργότερα, η διαφορά των 2 γκολ αποκαταστάθηκε, πάλι με σκόρερ τον Οριγκί, ο οποίος πέτυχε το 5ο του γκολ κόντρα στην Έβερτον.Μόνο οι Ρόμπι Φάουλερ με 6 γκολ και Στίβεν Τζέραρντ με 9, είναι πάνω από τον Βέλγο επιθετικό.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου ακολούθησαν άλλα 2 γκολ, αρχικά με τον Μάνε στο 45′ και στη συνέχεια με τον Ριτσάρλισον στο 45+3′, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 4-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε.

Παρ’όλα αυτά όμως σημειώθηκε άλλο ένα γκολ από πλευράς Λίβερπουλ.

Στο 90′, ο Βαϊνάλντουμ με συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-2, με την Έβερτον να μην έχει πετύχει νίκη στο Άνφιλντ τον 21ο αιώνα!

Πλέον οι ”Ρέντς”, αντιμετωπίζουν τη Μπόρνμουθ εκτός έδρας, ενώ η Έβερτον, η οποία βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, συνεχίζει τη σειρά των ντέρμπι, αυτή τη φορά κόντρα στη Τσέλσι στο Γκούντισον Πάρκ.

Η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είναι να για…λύπηση, καθώς μετά τη Λέστερ και τη Λίβερπουλ τις οποίες αντιμετώπισε, έχει μπροστά της, τις Τσέλσι (εντός), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (εκτός) και Άρσεναλ (εντός).