Λεβαδειακός-Ιωνικός 1-2: Έτοιμος να ζήσει μέρες… 2007! (vid)

Το όνειρο της ανόδου στη Super League 1 για τον Ιωνικό αρχίζει σιγά σιγά να γίνεται πραγματικότητα. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πήρε τεράστια νίκη μέσα στη Λειβαδιά επί του τοπικού Λεβαδειακού με 1-2 για την 21η αγωνιστική της Super League 2 και δείχνει πιο έτοιμος από ποτέ για επιστροφή στην πρώτη κατηγορία μετά το 2007. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι ”χρυσές αλλαγές” του Σπανού. Πρώτα ο Λευτέρης Ματσούκας, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 57ο λεπτό και κατάφερε να φέρει ”τούμπα” το παιχνίδι με ένα γκολ και μία ασίστ και έπειτα ο Γιώργος Μάναλης. Ο επιθετικός των Νικαιωτών πέρασε αλλαγή στο 76ο λεπτό και 5 λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ της νίκης.

Με τη νίκη αυτή, ο Ιωνικός απέκτησε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης και μετά τα Playoffs (την έχει εξασφαλίσει μαθηματικά στην κανονική περίοδο), καθώς άνοιξε την ψαλίδα από τον δεύτερο Λεβαδειακό στους 8 βαθμούς, ο οποίος μάλιστα απέκτησε και συγκάτοικο, την Ξάνθη. Στα Playoffs θα διεξαχθούν 5 αγωνιστικές.

Θυμίζουμε πως ο Ιωνικός αντιμετωπίζει τα Χανιά εντός έδρας για την τελευταία αγωνιστική την Τετάρτη 21/4, ενώ ο Λεβαδειακός εκτός έδρας την ίδια μέρα τη Δόξα Δράμας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 6ο λεπτό. Ο Πολέτο μπήκε στην περιοχή, έκανε το συρτό σουτ με τον Γκίνη να μην καταφέρνει να διώξει τη μπάλα, γράφοντας έτσι το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο γκολ του Πολέτο, αλλά τόσο οι προσπάθειες του Μουμίν, όσο και του Πλατέλλα δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Έκτοτε, δεν σημειώθηκε κάποια άξια λόγου φάση, με συνέπεια να μείνει αυτό το 1-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Λεβαδειακός μπήκε ξανά δυνατά στην αναμέτρηση και έφτασε μία ανάσα από το 2-0. Ο Μπιανκόνι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Γκίνης έσωσε την ομάδα του.

Στο 57′ ο Σπανός έριξε στο παιχνίδι τη μία από τις δύο αλλαγές που άλλαξαν το παιχνίδι, τον Ματσούκα. Ο αριστερός εξτρέμ του Ιωνικού στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με ωραίο πλασέ, έπειτα από πάσα του Ρόλε. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον πάγκο.

3 λεπτά αργότερα, ο Ιωνικός λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Κάστρο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μένκα, αλλά ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού κράτησε το 1-1.

Ο Ιωνικός έψαχνε το γκολ που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ και τελικά κατάφερε να το βρει πάλι από τον πάγκο. Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ματσούκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μάναλης, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 76′, πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, γράφοντας το τελικό 1-2, ένα γκολ στο οποίο οι παίκτες του Ιωνικού έγιναν ένα κουβάρι.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Μένκα, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (69′ Κωστή), Νίλι, Πολέτο, Μαρίνος (61′ Νίκας), Μπιανκόνι (82′ Μυτίδης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Κύργιας, Κοτσώνης, Φαζός (57′ Ματσούκας), Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Μουμίν, Γκοτσούλιας (57′ Νιάσε), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο (76′ Μάναλης).