Λέστερ-Τσέλσι 2-2: Ο Μάουντ εκτελούσε, ο Ρούντιγκερ σκόραρε (vid)!

Στο πρώτο παιχνίδι του Φεβρουαρίου για την Πρέμιερ Λιγκ, η Λέστερ υποδέχθηκε στο King Power Stadium την Τσέλσι. Ο αγώνας που ακολούθησε εξελίχθηκε σε ένα πολύ θεαματικό και γεμάτο ένταση ντέρμπι, με τελικό σκορ 2-2. Οι δύο ομάδες έφυγαν η καθεμία με 1 βαθμό από το γήπεδο, γεγονός που δεν αλλάζει κάτι στην κατάταξη τους μιας και η Λέστερ παραμένει με 49 πλέον βαθμούς και η Τσέλσι 4η με 41.

Ο αγώνας:

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι ομάδες έκαναν μερικές φάσεις η καθεμία, με πιο σημαντική αυτή του Βάρντι στο 25′, χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Τα πράγματα άλλαξαν από το πρώτο κι όλας λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Αντόνιο Ρούντιγκερ άνοιξε το σκορ για τη Τσέλσι με κεφαλιά, από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μέισον Μάουντ.

Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να απαντήσουν καθώς λίγα λεπτά αργότερα, στο 54′, ο Μπαρνς μετά από μια ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το 1-1. Στη συνέχεια προέκυψε ακόμα μία ευκαιρία για τη Λέστερ την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μπεν Τσίλγουελ δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του (65′). Στο 68′ η Λέστερ απείλησε ξανά την εστία του Καμπαγιέρο με ένα δυνατό μακρινό σουτ του Τίλεμανς χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε ακριβώς όπως και το πρώτο γκολ της Τσέλσι . Ο Μέισον Μάουντ (από φάουλ αυτή τη φορά) βρήκε τον Ρούντιγκερ ο οποίος και πάλι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ.

Η Λέστερ είχε και μια τεράστια ευκαιρία στο 80′,στην οποία ο Χάρβει Μπαρνς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Καμπαγιέρο, αλλά δυστυχώς για τους γηπεδούχους δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της νίκης.

Λέστερ: Σμάιχελ, Ρικάρντο, Έβανς, Σογιούντσου, Τσίλγουελ, Τσιντουρί, Τίλεμανς (80′ Πράετ), Μάντισον, Πέρεθ, Μπαρνς, Βάρντι (80′ Ιεανάτσο)

Τσέλσι: Καμπαγέρο, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Ζορζίνιο (74′ Κόβασιτς), Μάουντ, Χάντσον – Οντόι, Άμπραχαμ (83′ Μπάρκλεϊ), Πέδρο (74′ Γουίλιαν)