Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Εδραιώνεται στη δεύτερη θέση η Σίτι!

Στο πιο δυνατό ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Premier League η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το διπλό εναντίον της Λέστερ. Το γκολ της νίκης χάρισε στους ”πολίτες” ο Γκάμπριελ Ζεσούς στο 80′ ο οποίος είχε μπει αλλαγή στη θέση του Αγκουέρο μόλις 3 λεπτά πριν. Η Μάντσεστερ Σίτι με αυτή τη νίκη της καταφέρνει επιτέλους να ξεφύγει από τη Λέστερ αφήνοντας την 7 βαθμούς πίσω της.

Ο αγώνας:

Η Λέστερ είχε τη πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 8′, όταν ο Τίλεμανς έκλεψε τη μπάλα από τη Σίτι και με μια πολύ ωραία κάθετη μπαλιά έβγαλε τον σεντερ φορ της Λέστερ, Τζέιμι Βάρντι, τετ-α-τετ με τον Έντερσον. Το σουτ που ακολούθησε όμως, δεν κατέληξε στο πλεχτό αλλά στο δεξί κάθετο δοκάρι. Η απάντηση από τη Σίτι ήρθε μόλις ένα λεπτό αργότερα με ένα δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή από το πόδι του Μαχρέζ, το οποίο έσωσε με μια εντυπωσιακή επέμβαση ο Κάσπερ Σμάιχελ.

Η επόμενη μεγάλη φάση στον αγώνα ήρθε στο 24′. Ο Ριγιάντ Μαχρέζ διείσδυσε στην άμυνα της Λέστερ με μια όμορφη ατομική προσπάθεια και έβγαλε πάσα στον Ντε Μπρόινε για ένα σουτ που κατέληξε λίγο πιο δεξιά από το τέρμα του Σμάιχελ.

Στο 37′ ήταν σειρά της Λέστερ να απειλήσει με μια εκτέλεση φάουλ του Μάντισον από πολύ μακριά, στην οποία έστειλε τη μπάλα στην αριστερή κάτω γωνία,αλλά ο Έντερσον ήταν και πάλι εκεί για να σώσει τη Σίτι.

Στο 60′ δόθηκε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων μετά το χέρι του Ντένις Πρατ. Εκτελεστής του Πέναλτι ορίστηκε ο Σέρχιο Αγκουέρο όμως ο Κίπερ της Λέστερ διάβασε το σουτ του Αργεντίνου επιθετικού και κατάφερε να το αποκρούσει. Δύο λεπτά μετά, ο Αγκουέρο βρέθηκε και πάλι κοντά στην εστία των ”αλεπούδων” αλλά ούτε τότε μπόρεσε να νικήσει τον Σμάιχελ.

Στη τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα, στο 80′, ο Μαχρέζ δημιούργησε και πάλι ευκαιρία για τη Σίτι και πασάροντας στον Γκάμπριελ Ζεσούς, εκείνος κατάφερε αυτό που δεν είχε καταφέρει ο Αγκουέρο σε όλο το ματς, κέρδισε τον τερματοφύλακα της Λέστερ και έγραψε το 1-0!

Λέστερ: Σμάιχελ, Περέιρα, Φουκς (92′ Πέρεθ), Σογιούντσου, Έβανς, Μάντισον, Πράετ (85′ Τζέιμς), Τίλεμανς, Τσίλγουελ, Βάρντι, Ιεανάτσο (46′ Μπαρνς)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Λαπόρτ (58′ Οταμέντι), Μεντί, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Μαχρέζ, Αγουέρο (77′ Ζέσους),Σίλβα