Κυπελλούχος Πειραιά η Ελλάς Ποντίων και έγραψε ιστορία μέσα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης (βίντεο φωτό)

Ελλάς Ποντίων Προοδευτική μέσα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης διεξήχθη ο ποδοσφαιρικός αγώνας για το κύπελλο του Πειραιά που βρήκε νικήτρια την Ελλάς Ποντίων με σκορ 2-1 .

Οι Πόντιοι πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του κυπέλλου μαζί με τους προέδρους τους τον κύριο Φούντα και τον κύριο Μαυρίδη στην κερκίδα των φιλάθλων τους όπου και το αφιέρωσαν σε αυτούς και στις οικογένειές τους.

Το ματς

Η Προοδευτική ξεκίνησε δυνατά και έδειχνε να θέλει το παιχνίδι ευτύχησε στο (12΄) λεπτό με κεφαλιά του Τσιάβου να ανοίξει το σκορ  και να γίνει (0-1).

Η Προοδευτική πίεσε ασφυκτικά για να πετύχει κάποιο γκολ αλλά δεν έχει την τύχη μαζί της χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Ομως σε μία σε μία αντεπίθεση της Ελλάς Ποντίων και μάλιστα η πρώτη της αυτός ο δυνατός επιθετικός που έχει το χάρισμα του γκολ Σταμάτη Σαπαλίδης κατάφερε να πλασάρει τον τερματοφύλακα και να κάνει το σκορ 1-1 μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς

Η πίεση συνεχίστηκε από την Προοδευτική για να πετύχει κάποιο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έκλεισε και το ημίχρονο με σκορ 1-1

Οι φίλαθλοι Προοδευτική και της Ελλάς Ποντίων δώσανε μία θαυμάσια εικόνα μέσα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης που πραγματικά χειροκροτήθηκε από όλο τον κόσμο δίνοντας παλμό στους παίκτες τους να πετύχουν και να παίξουν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο

Στην επανάληψη του δευτέρου ημιχρόνου η Ελλάς Ποντίων ανέβασε στροφές και ισορρόπησε το παιχνίδι χάνοντας μάλιστα και μερικές ευκαιρίες όπως αντίστοιχα και η Προοδευτική για να πετύχει κάποιο τέρμα

Ομως στο 86ο λεπτό απο μία κάθετη μπαλιά που πήρε ο Σταφσουλάι βγήκε αντιμέτωπος με το τέρμα και κατάφερε να τον πλασάρει από την αριστερή πλευρά του τέρματος γράφοντας το 2-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι από ένα φάουλ που έγινε έξω από τη μεγάλη περιοχή όπως έδειξε ο διαιτητής Πέτρος Λεμπέσης διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι ήτανε μέσα από τη γραμμή.,

Η Ελλάς Ποντίων πανηγύρισε ξέφρενα στο τέλος την κατάκτηση του Κυπέλλου ΕΠΣ Πειραιά, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Αψογη η διοργάνωση του Τελικού από την ΕΠΣ Πειραιά, όπως επίσης άψογη ήταν η συμπεριφορά των φιλάθων των δύο φιναλίστ.

Η Ελλάς Ποντίων που κατέκτησε και το Πρωτάθλημα Πειραιά, κάνοντας σήμερα το νταμπλ, θα διεκδικήσει την άνοδο στη Γ” Εθνική, ενώ η Προοδευτική πρωταθλήτρια του 6ου Ομίλου της Γ Εθνικής θα δώσει αγώνες μπαράζ για την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα.

Το παρών έδωσε και ο Νικόλαος Σουτας  Πολιτευτής Β Πειραιά Ελληνική Λύση Κυριάκου Βελόπουλου.

Κατάθεση στεφανιού στη μνήμη της Θύρας 7 από την ΕΠΣ Πειραιά και τις δυο ομάδες των φιναλίστ

Απονομή

Ο Σταφσουλάι αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης με το χρυσό γκολ που έβαλε παίρνει το βραβείο του MVP από τον Πρόεδρο της ΕΠΣ Πειραιά, Γιάννη Σπάθα.

Η διαιτησία τα πήγε άριστα και ήταν πάρα πάρα πολύ καλή όλοι οι διαιτητές

Διαιτητής Πέτρος Λεμπέσης-Α βοηθός Τιμολέων Γεωργακόπουλος-Β βοηθός Μιχάλης Σγουράκης-4ος διαιτητής Ιωάννης Κακριδής-Αναπληρωτής βοηθός Δημήτρης Μπεσίρης