Κούσης: ”Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος”

Ενα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο των Αμπελακίων, όπου ο τοπικός Αμπελακιακός και η ΑΕ Χαραυγή διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 4η φάση του Κυπέλλου Πειραιά, με τους νησιώτες να παίρνουν την πρόκριση στα πέναλτι (3-3 η κανονική διάρκεια).

Ο Τσαλίκης ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα της Χαραυγής στο 27ο λεπτό, με τον Σταφσουλάι να φέρνει το ματς στα ίσια στο 42′, για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με τον Φασίλη στο 53′, αλλά η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Κοκλιώτης ”απάντησε” άμεσα για το 2-2 μερικά λεπτά αργότερα.

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του κ.Κούση είχε ο Γρούνης σε τετ-α-τετ, όπου αστόχησε όπως και ο Τσαλίκης μερικά λεπτά μετά όπου είχε δοκάρι.

Η ομάδα της Σαλαμίνας, αφού γλύτωσε το κυνήγι στο σκορ για τρίτη φορά, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο 72′ με δράστη τον Μιχαλάκη για το 3-2.

Η χαλκέντερη ομάδα της Χαραυγής δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε με την σειρά της στο 88′ με εκτέλεση πέναλτι του Μουρελάτου, για το τελικό 3-3.

Η παράταση δεν άλλαξε τα πράγματα, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα πέναλτι (ακυρώθηκε τέρμα του Ζώτου ως οφσάιντ για τους Σαλαμινιώτες).

Οι νησιώτες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στην ψυχοφθόρα αυτή διαδικασία, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Γρουνή (άουτ) και Τσαλίκη (τον ”νίκησε” ο Καρνέσης), κερδίζοντας τελικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο τεχνικός των ερυθρόλευκων, Γιάννης Κούσης, δήλωσε:

”Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήμασταν ανώτεροι απο τον αντίπαλο.

Στο 2-2 χάσαμε τετ-α-τετ με τον Γρούνη και είχαμε ανεπανάληπτο δοκάρι με τον Τσαλίκη για να πάρουμε κεφάλι ξανά στο σκορ, και αντί αυτού σε μια αντεπίθεση που προηγήθηκε φάουλ καταφανέστατο που δεν μας δόθηκε και βρεθήκαμε και πίσω στο σκορ.

Βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφαρίσαμε στο 90′ με πέναλτι του Φασίλη.

Στην παράταση πιέσαμε αλλά τελικά το ματς κρίθηκε στη Ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι όπου επικράτησε ο αντίπαλος.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνιση και καλή συνέχεια στην ομάδα του Αμπελακιακού στο θεσμό και τους ευχαριστούμε για την άψογη φιλοξενία.

Για εμάς πέρασε η 3η βδομάδα με σερί παιχνίδια Τετάρτη/Κυριακή.

Οφείλουμε να ξεκουραστούμε και κοιτάμε πλέον τον Κυριακάτικο εκτός έδρας αγώνα με την Θύελλα Μοσχάτου για το Πρωτάθλημα όπου στόχος δεν είναι άλλος απο τους τρεις πόντους”.