“Κόκκινος” ο πρώτος τίτλος της χρονιάς

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο “King Power Stadium”, η Λίβερπουλ κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι κατακτώντας έτσι το “Community Shield” και το πρώτο τρόπαιο της φετινής σεζόν.

Με το “δεξί” μπήκε στη φετινή αγωνιστική χρονιά η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, κατακτώντας το “Community Shield”.

Οι “κόκκινοι” έφτασαν τις 16 κατακτήσεις στη συγκεκριμένη διοργάνωση και… χαμογέλασαν μετά από 16 χρόνια, όταν ήταν και η τελευταία τους κατάκτηση του συγκεκριμένου τροπαίου.

Aυτή ήταν και η πρώτη φορά που ο Γερμανός τεχνικός κερδίζει τον αντίστοιχο τίτλο με τους “κόκκινους”.

Από την άλλη μεριά, η Σίτι έμεινε στις 6 κατακτήσεις με πιο πρόσφατη, αυτή του 2019.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι, όπως ακριβώς και για τη Λίβερπουλ οι Νούνιες και Καρβάλιο.

Εκτός αποστολής για τους “κόκκινους” έμεινε ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Σαλάχ έκανε μόνος του μια κούρσα, χωρίς να αναζητήσει τη στήριξη κάποιου συμπαίκτη του, ωστόσο σούταρε χαμηλά χωρίς να βρει στόχο για τους “κόκκινους”.

Η Μάντσεστερ Σίτι βελτίωσε την εικόνα της, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι στο 14′ έχασαν ακόμα μια σημαντική ευκαιρία, όταν ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έστειλε την μπάλα στην περιοχή και ο Ρόμπερτσον με μια δυνατή κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Ντίαζ στο 19 έπιασε την κεφαλιά, όμως χωρίς να βρει στόχο, κάτι που κατάφερε στο 21ο λεπτό του ματς ο Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Ο Άγγλος δεξιός οπισθοφύλακας υποδέχθηκε μια καλή πάσα στην άκρη της μεγάλης περιοχής και γρήγορα έκανε ένα σουτ, το οποίο “άγγιξε” το αριστερό δοκάρι του Έντερσον και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Βραζιλιάνου γκολκίπερ.

Οι “πολίτες” ανέβασαν… στροφές μετά το γκολ που δέχτηκαν και στο 34′ σπατάλησαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία με τον Χάαλαντ να μην βρίσκει την εστία του Άντριαν όντας ανενόχλητος μέσα στην “καρδιά” της περιοχής και έτσι το πρώτο μέρος του ματς ολοκληρώθηκε στο 1-0 υπέρ της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ.

Η Μάντσεστερ Σίτι άρχισε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και μόλις στο 47′ απείλησε με ένα χαμηλό σουτ του Μαχρέζ, το οποίο μπλόκαρε ο Άντριαν.

Στο 64ο λεπτό, η Λίβερπουλ σπατάλησε πολύ σημαντική ευκαιρία, με τον Νούνιες να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Έντερσον, ωστόσο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Λίγα λεπτά αργότερα όμως ήρθε η ισοφάριση για τους “πολίτες”.

Συγκεκριμένα, σε μια φάση που ελέγχθηκε και από τον VAR για επιθετικό φάουλ, ο Φόντεν δεν κατάφερε αρχικά να νικήσει από κοντά τον Άντριαν, ωστόσο ο Άλβαρεζ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος, πήρε το “ριμπάουντ” και έστειλε ανενόχλητος τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Λίγο αργότερα, οι “κόκκινοι” σε μια αντεπίθεση κέρδισαν πέναλτι μετά και από τον έλεγχο στο VAR.

Ο Νούνιες έκανε την κεφαλιά, όμως ο Ρούμπεν Ντίας σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι. Ο Σαλάχ ευστόχησε στο πέναλτι και έβαλε ξανά τη Λίβερπουλ σε θέση “ισχύος”.

Η Σίτι προσπάθησε να βρει διαδρόμους για την ισοφάριση, ωστόσο οι “κόκκινοι” άντεξαν στην πίεσή της. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Νούνιες με κεφαλιά από κοντά κατάφερε να διαμορφώσει το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς, αλλά και να πετύχει γκολ στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Ο Χάαλαντ έδειξε ακόμα πως θέλει χρόνο προσαρμογής, καθώς αστόχησε εξ’ επαφής στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

ΓΚΟΛ: 21′ Αλεξάντερ-Άρνολντ, 83′ Σαλάχ (πεν.), 90’+3′ Νούνιες / 70′ Άλβαρεζ
Δοκάρι: 90’+7′ Χάαλαντ
Κίτρινες: 83′ Ντίαζ, 90’+5′ Νούνιες

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ (74′ Μίλνερ), Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (73′ Έλιοτ), Φαμπίνιο, Τιάγκο (85′ Κεϊτά), Σαλάχ, Φιρμίνο (59′ Νούνιες), Ντίαζ (90′ Καρβάλιο).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Ακέ, Ντίας, Γουόκερ, Σίλβα, Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις (58′ Φόντεν), Χάαλαντ, Μαχρέζ (58′ Άλβαρεζ).