Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Γκερέρο στο πρώτο φλικό

Στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας του, στο Ζέεφελντ, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Βάτενς, ομάδα Β’ κατηγορίας στην Αυστρία, με τον νεοαποκτηθέντα Μιχέλ Άνχελ Γκερέρο να σημειώνει δύο γκολ και να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό με ένα εκπληκτικό σουτ του Φορτούνη. Στο 9′ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Μάνο. Στο β’ ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε τους 10 από τους 11 παίκτες.

Ο Γκερέρο στο 68′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 83′ με κεφαλιά σε σέντρα του Πάρντο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Νικολής, Βούκοβιτς, Ένγκελς, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μανθάτης, Βρουσάι, Μάνος. Στο Β’ ημίχρονο: Γιαννιώτης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Νικολάου, Ρομαό, Καμαρά, Ανδρούτσος, Πάρντο, Βέργος, Τζούρτζεβιτς, Γκερέρο.

Σε δηλώσεις του στην κάμερα της NOVA ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» Πέδρο Μαρτίνς, τόνισε μεταξύ άλλων: «Η ομάδα είναι κουρασμένη, γιατί δουλεύει πολύ.