Κέρδισαν οι… μεγάλοι!

Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης έκαναν το καθήκον τους στους πρώτους αγώνες της σημερινής ημέρας για τη φάση των 32 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κλείνει θέση από τώρα για την επόμενη φάση!

Ο Παναιτωλικός πέρασε με μεγάλη ευκολία από τον Ιάλυσο στη Ρόδο, με το εμφατικό 0-4.

Οι Αγρινιώτες, που παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με αρκετές αλλαγές, κατάφεραν να προηγηθούν από το πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τον Σιέστεντ, ύστερα από πάσα του Ντάλσιο.

Ο Ιάλυσος προσπάθησε να αντιδράσει, έχοντας μάλιστα και δοκάρι, έπειτα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νατσιόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Παναιτωλικός έδειξε την ανωτερότητα του, σημειώνοντας άλλα 3 τέρματα.

Πρώτα ο Ντάλσιο στο 53′, έπειτα από σέντρα του Παρρά, στη συνέχεια ο Ρομάν στο 85′ και τέλος ο Ταχάρ στο 88′.Ήταν η πρώτη επίσημη νίκη του Παναιτωλικού για τη φετινή σεζόν!

Ιάλυσος: Χειμωνέττος Αγγ., Τριποτσέρης (51′ Σερτζίνο), Τερζίου, Χατζηδίμπας, Χειμωνέττος Κ., Γιώργου, Ρεκλείτης (46′ Τζελάι), Νατσιόπουλος, Μαρτσάκης (67′ Μαραγκουδάκης), Κουγιός, Πεταυράκης.
Παναιτωλικός: Κνέτ, Ντάλσιο (71′ Φυτόπουλος), Παρράς, Μιμίτο (80′ Ρομάν), Λιάβας, Μπαΐροβιτς, Αριγίμπι, Σανιά, Σιέστεντ, Μαρσιάλ (61′ Ταχάρ), Τσιγγάρρας.

Το… βιολί του ο Τασουλής!

Έχοντας σκοράρει 2 φορές στο ματς με αντίπαλο τη Λαμία για τη Super League 1, ο 28χρονος μπακ Χρήστος Τασουλής σκόραρε ξανά με εξαιρετικό σουτ, δίνοντας την νίκη στον Αστέρα με 0-1 κόντρα στον Πλατανιά.

Η ομάδα της Τρίπολης, είχε από την αρχή του παιχνιδιού ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ χωρίς όμως να το πετύχει (Χουαρέγκι 12′, Κρέσπι 20′, Σίτο 22′).

Τη λύση τελικά την έδωσε ο Τασουλής, ο οποίος διανύει εξαιρετική περίοδο με τον Αστέρα.

Περνώντας ως αλλαγή από το πρώτο ημίχρονο αντικαθιστώντας τον Ιγκλέσιας (16ο λεπτό), στο 51ο λεπτό της συνάντησης εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ, παρόμοιο με εκείνο κόντρα στη Λαμία, ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια όμως το σκηνικό άλλαξε με τον Πλατανιά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, να κάνει σημαντικές ευκαιρίες (Νιλ 75′, Λουκίνας 77′), αλλά χωρίς να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης.

Έτσι, η ομάδα της Τρίπολης έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για τους 16 του θεσμού.

Πλατανιάς: Μαντζάρης, Ραχμάν, Νιαυραδάκης (65′ Καραγκούνης), Τσαμούρης, Σάαντο, Μποτσέτι, Παπουτσογιαννόπουλος (65′ Νέιρα), Λεωνιδόπουλος, Μιγκέλ, Νίλι, Παπαδόπουλος (76′ Λουκίνας).
Αστέρας Τρίπολης: Μιχαήλ, Κώτσιρας (76′ Ριέρα), Παναγιώτου, Αντζουλάς, Ιγκλέσιας (17′ Τασουλής), Μπελόκ, Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο, Κρέσπι (65′), Χαουρέγκι.