Κερατσίνι-Μικρασιατική 4-0: Νίκη ”χρυσάφι”!

Νίκη που αυξάνει κατά πολύ τις πιθανότητές του για παραμονή στην Γ’ Εθνική πέτυχε το Κερατσίνι με το εμφατικό 4-0 επί της Μικρασιατικής Χίου για την 10η αγωνιστική του 8ου ομίλου. Το παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή 23/5.

Οι Ροσονέρι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας δοκάρι μόλις στο 3′ με τον Γεωργίου. Η ατυχία για τον ποδοσφαιριστή του Κερατσινίου συνεχίστηκε στο 40ο λεπτό όταν σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι του Συριώδη.

Στην επανάληψη το Κερατσίνι ήταν πιο αποτελεσματικό καταφέρνοντας να πετύχει 4 τέρματα από το 62ο λεπτό και έπειτα.

Το χορό των γκολ άνοιξε ο Λύγκος στο 62′ για να έρθει ο Σαουλιάς στο 69′ να κάνει το 2-0. Ο Γεωργίου τελικά βρήκε δίχτυα στο 75′ κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Το τελικό 4-0 έκανε ο Λουβής στο 90′.

Πλέον το Κερατσίνι βρίσκεται στην 8η θέση με 14 βαθμούς, 2 πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και τον Ακράτητο. Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει την αδιάφορη βαθμολογικά ΑΟ Πυλίου Κω.

Με νίκη σίγουρα εξασφαλίζει την παραμονή. Σε περίπτωση ισοπαλίας πάλι έχει αρκετές πιθανότητες να παραμείνει στην κατηγορία, καθώς αν ο Ακράτητος χάσει ή φέρει ισοπαλία δεν υποβιβάζεται. Σε περίπτωση νίκης και ισοβαθμίας, το πρώτο κριτήριο που ισχύει είναι η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά η καλύτερη άμυνα. Και στις τρεις κατηγορίες οι δύο ομάδες είναι πολύ κοντά, κάτι που σημαίνει οτι η παραμονή θα κριθεί στο… νήμα (11-12 το Κερατσίνι και 12-14 ο Ακράτητος).

Σε περίπτωση ήττας, θα πρέπει ο Ακράτητος να φέρει ισοπαλία ή να χάσει, μιας και με νίκη πέφτει στα τοπικά πρωταθλήματα.

Κερατσίνι (Σταύρος Μπαϊράμης): Καρνέσης, Μουσκάι, Μιχαλάς(87′ Σαράκος), Μπάτσι, Γεωργίου(76′ Κορνελάτος), Ροκάκης, Στρίγγας(87′ Λουβής), Κατσίκιας, Λύγκος (87′ Δαραμάρας), Μενδρινός, Σαουλιάς.

Μικρασιατική Χίου (Χριστόφορος Τσατσαρώνης): Συριώδης, Μπινίκος (70′ Κακούσιος), Αλεξόπουλος, Ρηγανιάς, Μοσχούρης, Γεωργούλης, Σκανδάλης(46′ Λεχουρίτης), Μουτάφης(28′ λ.τρ. Παφαλιός ), Πούλιος, Μελέκος, Γιασεμής(79′ Τσεκάι).