«Καθάρισε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης ο Κ. Αντετοκούνμπο

Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να σκοράρει μόλις 12″ πριν το φινάλε, η Βιλερμπάν κέρδισε με 75-73 την Αναντολού Εφές στην 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 19 πόντους όμως κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς. Με μια τεράστια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γάλλοι πέτυχαν 40 πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις 24. Η ομάδα του Τόνι Πάρκερ έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην διοργάνωση, την ώρα που οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν έχουν κερδίσει αγώνα φέτος,

Πρώτος σκόρερ για το Βιλερμπάν ήταν ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους ενώ Ουίλιαμ Χάουαρντ και Πολ Λακμόμπ είχαν 12 και 11 αντίστοιχα. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του, τελείωσε με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Εφές κορυφαίος ήταν, ως συνήθως, ο Βασίλιε Μίτσιτς που πέτυχε 24 πόντους, αλλά είχε και 8 λάθη. Σέιν Λάρκιν και Ροντρίγκ Μπουμπουά σημείωσαν 15 και 13 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 54-62, 75-73

Ούνικς Καζάν-Μπάγερν Μονάχου 73-70

Την πρώτη νίκη της στην εφετινή Euroleague, πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν ενώπιον του κοινού της. Η ρωσική ομάδα επικράτησε με 73-70 της Μπάγερν Μονάχου, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, έχοντας επιστρέψει από το -16 με πρωταγωνιστές της ανατροπής τους Μάριο Χεζόνια (15π., 6ρ.), Λορέντζο Μπράουν (17π.) και Αϊζάια Κάνααν (21π.).

Η Ούνικς πλήρωσε τα διαδοχικά λάθη της στο πρώτο ημίχρονο και στο 16΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το εις βάρος της 19-35. Ωστόσο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Χεζόνια άναψε τη… σπίθα της αντεπίθεσης, η άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους και με τον Κάνααν να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, οι Ρώσοι όχι μόνο κάλυψαν το -16, αλλά στο 36΄ βρέθηκαν και στο +10 (65-55), «σφραγίζοντας» τη νίκη, καθώς ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για την Μπάγερν, προκειμένου να διεκδικήσει το «διπλό», με τους Γερμανούς να μετρούν πλέον τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 26-37, 45-50, 73-70.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 77-67

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στον ρωσικό «εμφύλιο» της 3ης αγωνιστικής στη Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υπερασπίστηκε άνετα την έδρα της με 77-67, απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (2-1).

Το αποψινό ντέρμπι ανέδειξε γρήγορα νικητή, με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει στο 5΄ με +11 (13-2) και να μην απειλείται στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, χάρη στον… κεφάτο Τορνικέ Σενγκέλια, ο οποίος φρόντισε να υπερκαλύψει το κενό που έχει προκύψει στη γραμμή ψηλών της ομάδας από τον τραυματισμό του Νίκολα Μιλουτίνοφ και τον ανέτοιμο Κένεθ Φαρίντ.

Ο Γεωργιανός ήταν μία ομάδα μόνος του, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους (ρεκόρ καριέρας στη Euroleague), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Από τη Ζενίτ ο Τζόρνταν Λόιντ με 19 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67