Καθάρισε ο Παναθηναϊκός στο Βόλο με σκορ 2-0 ……και τώρα μάχη γιγάντων

Άνετος και… ωραίος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της ομάδας της Μαγνησίας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoff της Super League και συνέχισε ακάθεκτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε στον Βόλο, επικράτησε 2-0 της ομάδας της Μαγνησίας, συνέχισε ακάθεκτος στην κορυφή και περιμένει την ΑΕΚ που αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ.

Με το… καλησπέρα, ο Παναθηναϊκός έδειξε τη διάθεση να πιέσει την άμυνα του Βόλου και έψαξε ένα γρήγορο γκολ.

Στο 10ο λεπτό, ήρθε η στιγμή των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Λούνα να κάνει τη σέντρα προς τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος δεν βρήκε σωστά τη μπάλα.

Οι “πράσινοι” απάντησαν επτά λεπτά αργότερα, με τον Παλάσιος να κάνει το γύρισμα προς τον Μαντσίνι που ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 25ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Παλάσιος να σκοράρει με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Βέρμπιτς, όμως ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα ακυρώθηκε.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχισε να απειλεί και έχασε ακόμη μια μεγάλη διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Ιωαννίδη και στη συνέχεια με τον Βέρμπιτς που από καλή θέση αστόχησε.

Οι “πράσινοι” παρόλο που δημιούργησαν φάσεις, δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε τέρμα, με τους γηπεδούχους να περιμένουν στο δικό τους μισό και το μηδέν να παραμένει έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος, βρίσκοντας το πολυπόθητο τέρμα μόλις στα 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του.

Με τη σέντρα η μπάλα κατέληξε στον Πέρεθ, εκείνος την έδωσε τον Κώτσιρα που τροφοδότησε τον Μαντσίνι, εκείνος έκανε την παράλληλη προς τον Φώτη Ιωαννίδη που την έσπρωξε στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το 7ο φετινό του τέρμα.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν με την ίδια όρεξη και πίεσαν τον ΒόλοΒέρμπιτς και Παλάσιος έχασαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, καθώς μετά από ωραία συνεργασία ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα άουτ.

H πίεση του Παναθηναϊκού απέδωσε ξανά καρπούς στο 65ο λεπτό, βρίσκοντας και δεύτερο γκολ. Ο Σπόραρ έδωσε με τακουνάκι στον Μπερνάρ, ο οποίος τροφοδότησε τον Μαντσίνι, εκείνος έδωσε ξανά στον Σλοβένο που με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 2-0.

Ο ρυθμός συνέχισε να είναι δυνατός, με τους “πράσινους” να ψάχνουν και τρίτο τέρμα.

Ο Βόλος θέλησε να απαντήσει, χάνοντας μάλιστα μεγάλες ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 80′ το σουτ του Μπαριέντος έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, μετά από φάση διαρκείας για την ομάδα της Μαγνησίας η μπάλα έβρισκε συνεχώς στα σώματα, με τη φάση να τσεκάρεται και από το VAR για πιθανό πέναλτι.

Στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων και πήρε τη νίκη, που τον ανέβασε μόνο πρώτο και στο +3 από την ΑΕΚ, η οποία αγωνίζεται κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Γκολ: 46′ Ιωαννίδης, 65′ Σπόραρ
Κίτρινες: 2′ Μεταξάς, 38′ Γκάγκι, 67′ Σιέλης, 81′ Καρτάλης, 89′ Μπαριέντος 35′ Μαντσίνι

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (46′ Μπαριέντος), Μεταξάς (82′ Οικονομόπουλος), Γκάγκι (67′ Σι), Τσίρινος (67′ Πιρές), Οζέγκοβιτς, Ντέλετιτς (79′ Καρτάλης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάρλια, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (74′ Πούχατς), Πέρεθ, Τσέριν (68′ Τσοκάι), Μαντσίνι, Παλάσιος (60′ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (69′ Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ).