”Καθάρισε” και την Άρσεναλ η Λέστερ! (vid)

Η Λέστερ πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη στην Premier League, επικρατώντας της Άρσεναλ με 2-0 στο King Power, ανεβαίνοντας προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, 5 βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ!

Οι Κανονιέρηδες ήταν αυτοί που είχαν τη πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Λακαζέτ να αστοχεί από κοντινή απόσταση στο 14′.

Η Λέστερ απάντησε στην ευκαιρία του Λακαζέτ, με το σουτ του Πέρεθ στο 26′, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λένο.

Οι Αλεπούδες απείλησαν ξανά με ωραίο φάουλ του Μάντισον στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λέστερ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας μάλιστα δοκάρι στο 49‘.

Ο Ρικάρντο Περέϊρα έκανε τη πάσα μέσα στη περιοχή, αλλά το σουτ του Ν’Ντιντί σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λένο.

Η τιμωρία για την Άρσεναλ ήρθε στο 68ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο, τον Τζέιμι Βάρντι!

Όμορφος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών της Λέστερ, με τον Τίλεμανς να βγάζει φάτσα με το τέρμα τον Βάρντι και τον Άγγλο επιθετικό να μην αστοχεί, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

11ο γκολ για τον επιθετικό της Λέστερ και 9ο κόντρα στην Άρσεναλ, ο οποίος βρίσκεται μόνος στη πρώτη θέση της λίστας των σκόρερ.

Τη μεγάλη νίκη της Λέστερ εξασφάλισε ο Μάντισον στο 75ο λεπτό με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, οδηγώντας την Άρσεναλ σε τέταρτο σερί παιχνίδι δίχως νίκη και μένοντας 8 βαθμούς μακριά από τη πρώτη τετράδα!

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμεινε στον πάγκο.

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Εβανς, Σογιοντσού, Περέιρα, Τσίλγουελ, Ν’Ντιντί, Τίλεμανς, Μάντισον, Μπαρνς (74′ Πράετ), Πέρεθ (60′ Γκρέι), Βάρντι

Αρσεναλ (Ουνάι Εμερι): Λένο, Κολάσινατς, Νταβίντ Λουίζ, Τσέιμπερς, Μπεγιερίν, Χόλντινγκ (77′ Πεπέ), Τορέιρα (80′ Γουίλοκ), Οζίλ, Γκεντουζί, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ.