Κατέρρευσε  σε ένα δεκάλεπτο, χανοντας  με 3-0 από την Ιταλία

Eπιλογές του Αναστασιάδη,  τα έκανε ανω κατω  στο πρώτο ημίχρονο και κατέρρευσε  σε ένα δεκάλεπτο, χανοντας  με 3-0 από την Ιταλία στο ΟΑΚΑ.

Η Ιταλία του Μαντσίνι ήταν η κυρίαρχος στα  45λεπτο και αυτό έφτανε ώστε  από νωρίς να παρη την νικη.

Ο Ζέκα σε  δεξιού μπακ δεν ειχε  αποτέλεσμα  η ελληνική άμυνα από εκεί δημιουργουσεμεγαλο κενο  και τους Ιταλούς να φτάνουν σε τρία γκολ σε τρεις φάσεις που δημιούργησαναπό την αριστερή τους μερια .

Τα γκολ των Ιταλών από Μπαρέλα, Ινσίνιε και Μπονούτσι.

Το τρία στα τρία στον όμιλο οι Ιταλοί, στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς η Φινλανδία.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου:

Αρμενία – Λιχτενστάιν 3-0
(2’ Γκαζαριάν, 18’ Καρπετιάν, 90+1’ Μπαρσεγκιάν)

Φινλανδία – Βοσνία 2-0
(56’, 68’ Πούκι)

Ελλάδα – Ιταλία 0-3
(23’ Μπαρέλα, 30’ Ινσίνιε, 33’ Μπονούτσι)

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες

Ο Άγγελος Αναστιάδης έκανε την έκπληξη και έπαιξε με ένα ιδιαίτερο 4-3-3. Ο Μπάρκας ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ο Σωκράτης με τον Μανωλάς στα στόπερ και τους Ζέκα και Σταφυλίδη στα άκρα. Ο Σιόβας είχε ρόλο αμυντικού χαφ με τους Σάμαρη και Κουρμπέλη να τον πλαισιώνουν, ενώ την επιθετική τριάδα συμπλήρωναν οι Κολοβός, Μασούρας με τον Φορτούνη να ξεκινάει στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι επέλεξε το αγαπημένο του 4-3-3 και άκρως επιθετικούς προσανατολισμούς, με τον Σιρίγου στην εστία, τους Μπονούτσι, Κιελίνι, Φλορέντσι και Παλμιέρι στην άμυνα, τους Ζορζίνιο, Βεράτι και Μπαρέλα στα χαφ και του Κιέσα και Ινσίνιε να πλαισιώνουν τον Μπελότι που ήταν στην κορυφή.

Το ματς

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, ώστε η Εθνική να καταρρεύσει. Το σχήμα του Αναστασιάδη δεν βγήκε σε κανένα σημείο και οι Ιταλοί κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, κλείνοντας τη γαλανόλευκη στο μισό γήπεδο. Η πίεση των Ιταλών και ένα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετά στο να τελειώσει από νωρίς η σεμνή τελετή, με την ομάδα του Μαντσίνι να φτάνει σε τρία γκολ μέχρι το ημίωρο.

Ο Ζέκα που επιλέχθηκε σε ρόλο δεξί μπακ, είχε τρομερά προβλήματα με όλα τα γκολ των Ιταλών να δημιουργούνται από την αριστερή τους πτέρυγα.

Στο 24’ ο Μπελότι πάτησε περιοχή, έσπασε την μπάλα στον επερχόμενο Μπαρέλα και εκείνος από το σημείο το πέναλτι, έστειλε την μπάλα στην εστία για το 1-0 των Ιταλών. Ο καταιγισμός των Ιταλών συνεχίστηκε και στην αμέσως επόμενη φάση που έβγαλαν ήρθε ακόμα ένα τέρμα. Στο 30ο λεπτό, ο Ινσίνιε πέρασε τον Σάμαρη και ωραίο δεξί σουτ νίκησε τον Μπάρκα για το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπονούτσι νίκησε στον αέρα τον Σωκράτη και με καρφωτή κεφαλιά μετά από μπαλιά του Έμερσον, έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του Μαντσίνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με την Ιταλία να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Η Εθνική προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει τις μεγάλες φάσεις στην περιοχή του Σιρίγκου.

Σε μια καλή στιγμή για τη γαλανόλευκη στο 68’ ο Φορτούνης δοκίμασε τα πόδια του, αλλά ο Ιταλός πορτιέρε ήταν σε ετοιμότητα. Στην εξέλιξη της φάσης, η Εθνική ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κιελίνι, αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι μεμπτό στη φάση.

Οι Ιταλοί, έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 75’ για ένα τέταρτο γκολ, αλλά ο Μπάρκας έβγαλε εντυπωσιακά το τετ α τετ του Ινσίνιε, διώχνοντας σε κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, η γαλανόλευκη βγήκε στην κόντρα, ο Μασούρας βρέθηκε στην περιοχή αλλά πάτησε την μπάλα και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση. Ο Σιώπης που ακολούθησε έκανε το σουτ, αλλά την έστειλε απελπιστικά, πάνω από τα δοκάρια.

Η ενδεκάδα της Εθνικής: Μπάρκας, Σταφυλίδης, Μανωλάς, Σιόβας, Ζέκα, Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός, Παπασταθόπουλος, Κουρμπέλης και Σάμαρης. by Γιώργος Σπανομανώλης

Η ενδεκάδα της Ιταλίας: Σιρίγκου, Κιελίνι, Παλμιέρι, Βεράτι, Ζορζίνιο, Μπελότι, Ινσίνιε, Κιέζα, Φλορένζι, Μπαρέλα και Μπονούτσι