Καραβάς-ΑΣ Ποντίων 2-0: Ακόμη μία νίκη

Την 17η νίκη του σε 20 αγώνες πανηγύρισε ο Καραβάς, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της ΑΣ Ποντίων με 2-0 για τον δεύτερο όμιλο της Α’ κατηγορίας Πειραιά.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα του Λευτέρη Βασιλειάδη, η οποία αναγκάστηκε να αγωνιστεί σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με 10 παίκτες, ενώ είχε άλλη μία απώλεια, αυτή του Χονδρουδάκη, ο οποίος υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης στο 15ο λεπτό και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Ο Καραβάς παρέμεινε σταθερά στο -2 από τον Αία Σαλαμίνας, με 52 βαθμούς, έναντι 54 και κοιτάει πλέον το επόμενο παιχνίδι, κόντρα στην Καστέλλα εκτός έδρας.

Από την άλλη, οι Πόντιοι βρίσκονται στη 11η θέση με 22 βαθμούς, με τα επόμενα παιχνίδια να είναι καθοριστικά, σχετικά με την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία (την επόμενη αγωνιστική αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ελλάς Ποντίων).

Το παιχνίδι

Ο Καραβάς έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαπαλίδη, το οποίο παραχωρήθηκε από τον Μιρντίτα.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Καραβάς έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς ο Καρακώστα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά τον παίκτη λιγότερο, ο Καραβάς κατάφερε να κρατήσει το μηδέν (έχει τη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 9 γκολ παθητικό), έκανε το 2-0 ”κλειδώνοντας” έτσι τη νίκη.

Στο 78ο λεπτό, ο Κοττάκης έκανε το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους.

ΑΟ Καραβάς (Λευτέρης Βασιλειάδης) : Μώτος, Κερίμ, Ξενιτόπουλος, Καρακώστας, Νικολακόπουλος, Χονδρουδάκης (15’ λ.τρ.. Μιρντίτα, 83΄ Χρήστου) Σελμανάι (46΄Αναγνωστόπουλος) Χατζάκης, Σαπαλίδης, Ράμα (62΄Λίτσι) Κοττάκης.

ΑΣ Ποντίων (Λουκάς Κάλλας) : Μουτάφης, Κόκας , Σιφνάκης ( 84΄Φεντούρης) Παπαϊωάννου (60’ Μαντέλης) Νέστορας, Τσουλάκος, Ίμερι (74’ Ζαχαρίας) Τσίντζος, Μουσάι, Κρεββατάς, Στατήρης.