Καλύτερος ο Άρης αλλά ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία 1-1

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ομάδα που πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ο Ολυμπιακός ήταν ανοργάνωτος με το σύστημα 4-4-2 να μην αποδίδει τα αναμενόμενα για τον Πέδρο Μαρτίνς. Κρίστιανσον, Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μπα, Καρμπόβνικ στην άμυνα, στη μεσαία γραμμή τον Εμβιλά με τον Ξενιτίδη, και τον Λόπες σε ρόλο δεκαριού, Βαλμπουενά και μπροστά Τικινιο Έλ Αραμπί

Ο Άρης ξεκίνησε επιθετικά με πρώτη τελική στο 4″ με σουτ του Σάσα.. Στο 8″ νέα τελική του Άρη με ένα σουτ του Μάνου πάνω στο σώμα του Λαλά σε κόρνερ. Στο 14″ νέο σουτ του Μπερτόγλου καλό άουτ. Στα επόμενα τρια λεπτά ο Άρης είχε ακόμα τρεις τελικές προσπάθειες με τα σουτ των Μπερτόγλου και Σασα. 15″ 16″ 17″

Η πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό στο 19″ από καλή σέντρα Λαλά, κεφαλιά του Ελ Αραμπί άουτ στο οριζόντιο δοκάρι

Φτάνουμε στο 27″ και η κατοχή είναι 51–49 Στο 38″ ο Άρης άνοιξε το σκορ από δεξιά ο Μάνος έδωσε στον Μαντσίνι και η σέντρα του βρήκε το κεφάλι του Ματέο Γκαρσία η μπάλα στα δίχτυα του Κριστινσον που ήταν εκτός θέσης στην πορεία της μπάλας, με τον Λαλά να ισχυρίζεται ότι η μπάλα βρήκε και το χέρι του Γκαρσία. 1-0 το σκορ αφου ο Αρης συνεχώς απειλούσε τον Ολυμπιακό και στεκόταν πολύ καλύτερος από τον Ολυμπιακό που ψαχνεται για να βρει τον τρόπο να επιτεθεί σωστά.

Στο 42″ νέα ευκαιρία ο Μπερτόγλου τον σταματάει με το σώμα του ο Μπα.

Τέλος ημιχρόνου με τον Άρη να έχει 7 ( 2 ) τελικές με τον Ολυμπιακό μόλις 1 (0)

Και στο δεύτερο μέρος ο Άρης, χάνοντας σωρεία ευκαιριών στο πρώτο δεκάλεπτο. Την… αρχή την έκανε στο πρώτο λεπτό ο Μαντσίνι, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Κρίστιανσον, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ μετά και το σωστό τζαρτζάρισμα του Καρμπόβνικ.

Στο 52′ ο Μπερτόγλιο πήγε να σκοράρει με εξαιρετικό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τρία λεπτά έπειτα μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι, όταν ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα, με την μπάλα να βρίσκει στον Παπασταθόπουλο και να καταλήγει στην οριζόντιο δοκό και έξω.

Η… συνέχεια δόθηκε στο 64′ με τον νεοεισελθόντα Ιτούρμπε να κάνει μια εκπληκτική ατομική ενέργεια, , αλλά ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να νικήσει με σουτ από το ύψος του πέναλτι τον Κρίστιανσον.

«Μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου»
Ο «κακός» Ολυμπιακός μπορεί να μην πραγματοποιούσε την εμφάνιση που θα ήθελε μέχρι και το 75′, όμως στο τελευταίο κομμάτι του ματς έβγαλε αντίδραση και… τιμώρησε τον αντίπαλό του. Αρχικά προειδοποίησε με τον Τικίνιο στο 79”, πριν ο Αβραάμ Παπαδόπουλος με κεφαλιά σκοράρει κατά της ομάδας που τον ανέδειξε.

Εν τέλει το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Άρη να πληρώνει τις πολλές του χαμένες ευκαιρίες για να «κλειδώσει» τη νίκη! Από την άλλη ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία, αλλά η εικόνα των παικτών που αγωνίστηκαν δεν πρέπει να άφησε ικανοποιημένο τον Πέδρο Μαρτίνς.

Σε αυτό το ματς για τον Ολυμπιακό δεν υπάρχουν διακριθεντες ποδοσφαιριστές τα πάντα λειτούργησαν κάτω του μετρίου. Κανείς δεν φάνηκε Λόπες, Τικινιο δυο σουτ ολα κι όλα Καρμπόβνικ πουθενά.δεν φάνηκε.Ο Ρέαμπτσιουκ θέλει δυο τρεις Καρμπόβνικ.Γενικά το παιχνίδι του σημερινού Ολυμπιακού δεν αντέχει σε κριτική. Ο Άρης ήταν απλά η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο και θα είναι ο σοβαρότερος αντίπαλος του Ολυμπιακού για το φετινό πρωτάθλημα. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν στο τελευταίο 15 λεπτο που κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο από σέντρα του Εμβιλά στο 80″ σε 1-1