Καλλιθέα-Κερατσίνι 2-1: Ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο!

Ένα ακόμη βήμα για άνοδο στη Football League έκανε η Καλλιθέα σήμερα το μεσημέρι, επικρατώντας στο Ελ Πάσο του Κερατσινίου με 2-1.

Η ομάδα του Λουκά Καραδήμου παρέμεινε στο +4 από τη δεύτερη Θύελλα Καμαρίου, ενώ αντίθετα το Κερατσίνι βρίσκεται σε περιπέτειες καθώς βρίσκεται 3 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, όπου βρίσκεται πρώτα ο Εθνικός.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε όπως θα ήθελε για την Καλλιθέα, μιας και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 39ο λεπτό.

Ο Καρέλης μετά από κούρσα που έκανε, βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα των γηπεδούχων και με πάσα έβγαλε μόνο του τον Μπεσού, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 για το Κερατσίνι.

Η Καλλιθέα βρήκε απάντηση στο γκολ του Μπεσού και μάλιστα λίγα πριν το τέλος του πρώτος ημιχρόνου.

Στο 44ο λεπτό, ο Μαρουκάκης ανετράπη μέσα στην περιοχή, με τον Ντάουλα να δίνει πέναλτι.Ο Μπέλλης ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, βρίσκοντας δίχτυα.Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, ισόπαλες με 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλλιθέα κατάφερε να κάνει την ανατροπή 5 λεπτά αφότου ξεκίνησε η επανάληψη.

Ο Σταύρου έβγαλε μία κάθετη μπαλιά στον Μαρουκάκη, με τον επιθετικό της Καλλιθέας να κάνει την ατομική ενέργεια και με δυνατό πλάγιο σουτ έκανε το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι τέλος.

ΓΣ Καλλιθέα (Λουκάς Καραδήμος) Φαρμάκης, Χοτζάλι, Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός., Σταυρόυ, Λάμπι (62′ Ντρούγκας), Καλτσάς, Μαρουκάκης, Μπέλλης (69′ Στεφανής), Σαραντόπουλος (62′ Βασιλειάδης).

ΑΠΟ Κερατσίνι (Βαγγελης Σταυρακόπουλος) Κούμπουλα, Γκουριώτης, Μηλιώτης, Καλιακούδας (74′ Νικολέτος), Ροκάκης, Χατζησοφρωνίου, Φερνάντο, Χαρίτος, Μπεσού, Ντιρμίσι (75′ Ζάχι), Καρέλης (66′ Στρίγγας).