Καλλιθέα-Φωστήρας 1-0: Δίκαια!

Η Καλλιθέα επικράτησε του Φωστήρα με 1-0 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’Εθνικής.Ήταν μία δίκαιη νίκη για τους γηπεδούχους, αφού ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Έτσι, η Καλλιθέα παραμένει στη 2η θέση με 37 βαθμούς, 4 βαθμούς πίσω από τη πρώτη Θύελλα Καμαρίου.

Αντίθετα, ο Φωστήρας παρέμεινε στην θέση με 24 βαθμούς.

Το Παιχνίδι

Η Καλλιθέα ήταν αυτή που έκανε τη πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 5′.Ο Στούπης εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η κεφαλιά των ποδοσφαιριστών της Καλλιθέας κατέληξε στα χέρια του Χατζηεμμανουήλ.

Γενικότερα τα πρώτα λεπτά, η Καλλιθέα ήταν αρκετά κινητική, δίχως όμως να κάνει τη μεγάλη φάση.Αντίθετα, ο Φωστήρας δεν έχει δείξει ακόμα διάθεση να κάνει κάτι καλό.Έχει κλειστεί στα καρέ του και περιμένει τους γηπεδούχους.

Μόνο με αντεπιθέσεις προσπαθεί να χτυπήσει η ομάδα του Πάρη Ανδράλα.

Η Καλλιθέα απείλησε εκ νέου με τον Κώστα στο πρώτο τέταρτο, αλλά το σουτ του κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φωστήρα.

Η πρώτη άξια λόγου ευκαιρία του Φωστήρα σημειώθηκε στο 25ο λεπτό.Μετά από αντεπίθεση, ο Κουλούρης πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Φαρμάκης αρνήθηκε το 0-1.

Η Καλλιθέα ευτύχησε να κάνει το 1-0 στο 31ο λεπτό από στατική φάση.

Ο Λάμπη εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, με τον Παντελίδη να πιάνει τη κεφαλιά, χωρίς να αφήσει κάποιο περιθώριο αντίδρασης στον Χατζηεμμανουήλ, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Καλλιθέα πλησίασε και στο 2-0.

Ο Κρητικός έκανε ωραία κάθετη στον Μαρουκάκη, του οποίου το πλασέ πέρασε λίγο άουτ.

Η Καλλιθέα συνέχισε να πιέζει, με καλύτερη ευκαιρία αυτή του Λάμπη στο 40ο λεπτό με σουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μαρουκάκης επιχείρησε να βάλει ένα πολύ όμορφο γκολ με βολέ από μακρινή απόσταση, μιας και είδε τον Χατζηεμμανουήλ εκτός εστίας, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Γενικότερα, η Καλλιθέα έδειχνε πως μπορεί να πάρει τη νίκη, βάσει και της εικόνας του παιχνιδιού, μιας και αυτή είχε την υπεροχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φωστήρας απείλησε με σουτ του Ασημάκη στο 53ο λεπτό, δείχνοντας διάθεση οτι θα κάνει κάτι καλύτερο.

Η Καλλιθέα απάντησε στην ευκαιρία του Φωστήρα, με πλασέ του Καλτσά λίγα λεπτά αργότερα.

Στο 60ο λεπτό, ευκαιρία για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Μαρουκάκη, η οποία δεν ανησύχησε τον Χατζηεμμανουήλ.

Στο 66ο λεπτό, η Καλλιθέα έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Λάμπη.Ο επιθετικός της ομάδας του Λουκά Καραδήμου βρέθηκε απέναντι από τον Χατζηεμμανουήλ, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Στούπης έχασε εκ νέου ευκαιρία, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Ο Φωστήρας απάντησε αμέσως με μεγάλη ευκαιρία του Αλεξίου.

Ο αμυντικός των φιλοξενούμενων μπήκε στη περιοχή έκανε το βολέ, με τη μπάλα όμως να πηγαίνει πάνω από το δοκάρι του Φαρμάκη.

Στο 83ο λεπτό οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, μιας και ο Πανάκης αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα, μετά από σκληρό μαρκάρισμα που έκανε στον Σαραντόπουλο.

Καλλιθέα (Λουκάς Καραδήμος): Φαρμάκης, Παντελίδης, Σετφανής, Καλύβας, Κρητικός, Κώστας (Σαραντόπουλος 74′), Σταύρου, Καλτσάς, Μαρουκάκης, Στούπης (Μπέλης 84′), Λάμπη (Πίκουλης 89′).

Φωστήρας (Πάρης Ανδράλας): Χατζηεμμανουήλ, Αλεξίου, Καλλιμούκος, Αργκιλέσι (46’ Ασημάκης), Μπιμπισίδης, Πανάκης, Πετριτάι (Χρήστου 39′), Πίσσας (Μπιταξής 71′), Κουλούτρης, Μαρίνου, Μπερνιδάκης.

Κάρτες: Καλλιμούκος, Αλεξίου, Πανάκης (κόκκινη), Μαρουκάκης