Καλαμάτα για.. φίλημα, άνετα ο Πανιώνιος, μεγάλη νίκη για Καβάλα!

Πολλές εκπλήξεις έκρυβαν οι πρώτοι αγώνες της φάσης των 32 του Κυπέλλου Ελλάδας!

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στη Καλαμάτα, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, με την ομάδα της Μεσσηνίας να επικρατεί της Λάρισας με το εμφατικό 3-0!

Παρόλο που απέχουν 2 κατηγορίες, η ”Μαύρη Θύελλα” αντιμετώπισε εξαιρετικά τη Λάρισα, η οποία καλείται να κάνει μία μεγάλη ανατροπή, σε περίπτωση που θέλει να βρεθεί στην επόμενη φάση του θεσμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Αλεξόπουλος, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (39′,72,90+4′)!

Οι ”Βυσσινί” τελείωσαν τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83ο λεπτό.

Καλαμάτα (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Kωνσταντινόπουλος, Μάκος (81’ Τσιβελεκίδης), Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Οσμάναγκιτς, Δήμος, Βουκμίροβιτς, Κουϊρουκίδης (77’ Χαρλέπας), Καζβιρόπουλος (29’ Στεργίδης), Αλεξόπουλος.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Ρίστιτς, Μπάλλας, Χαλκιαδάκης (46’ Ντάουτα), Γκόλιας, Ζίζιτς (69’ Πινάκας), Καρανίκας, Ασούμπρε, Ζίβκοβιτς, Μπούστος, Νούνιτς, Φατιόν.

Χωρίς προβλήματα ο Πανιώνιος

Με μπροστάρη τον Εμμανουηλίδη, ο οποίος σκόραρε 2 φορές (56′ με πέναλτι, 88′), ο Πανιώνιος πέρασε από το Αλκαζάρ κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, εξίσου με 0-3.

Η ομάδα της Νέα Σμύρνης ήταν ανώτερη καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, σημειώνοντας και τα 3 τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Εμμανουηλίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 56ο λεπτό, έπειτα από ανατροπή του ίδιου από τον Ρόκα.Στη συνέχεια ο Οικονομίδης με σουτ έκανε το 0-2 στο 64ο λεπτό, ενώ στο 88ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-3, με τον ”Ιστορικό” να βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση.

Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός Βόλου είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, έπειτα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Κόλα, Τσίτας, Τζέφερσον (54’ Καρακώστας), Βοσνακίδης, Ρόκας, Μπουτζίκος, Γραικός, Παπαϊωάννου, Κουτσιανικούλης (66’ Κλεμέντε), Δεινόπαπας (63’ Πριόνας).

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ρέντζας (46’ Παπαγεωργίου), Κόρμπος (68’ Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Δούμτσιος, Κιάκος, Γρίβας.

Σκορ ασφαλείας για την Καβάλα

Η δεύτερη μεγάλη έκπληξη έγινε στην Καβάλα, με την τοπική ομάδα να επικρατεί επί του ΟΦΗ με σκορ 2-0!

Και τα 2 γκολ της συνάντησης σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Αρχικά, ο Κουτσούμπας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ.Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει δίχως όμως με επιτυχία, με τους κρητικούς εν τέλει να δέχονται και δεύτερο γκολ πάλι με κεφαλιά.

Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Παπαδόπουλος στο 38ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ορφανίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν πιο βελτιωμένος, χωρίς όμως να ευτυχήσει να πετύχει το εκτός έδρας γκολ.Μάλιστα η Καβάλα έφτασε κοντά και στο 3-0 στο τέλος του αγώνα, μετά από διπλή χαμένη ευκαιρία με πρωταγωνιστές τους Χαντί και Μαρκόπουλο.

Καβάλα (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιάννης Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Κουτσούμπας, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης (56′ Κέθρι), Χαντί, Βόσαχλικ, Λ. Ορφανίδης (73′ Μελισσόπουλος), Βασίλης Παπαδόπουλος (80′ Μαρκόπουλος).
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Μπράουν, Νάστος (64′ Κουτρουμπής), Μαρινάκης, Κοροβέσης, Στάικος (59′ Φιγκεϊρέδο), Σακόρ, Βαζ (72′ Γιαννούλης), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Μάνος.