Καλά φορμαρισμένοι η ΑΕΚ….. άλλη μία νίκη με σκορ 2-1 στο φιλικό.

Η ΑΕΚ συνόδεψε με νίκη -που προήλθε από ανατροπή (2-1)- το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας τους κόντρα στη Φόλενταμ και ο Ματίας Αλμέιδα είδε αρκετούς ποδοσφαιριστές του να ανταπεξέρχονται στις δοκιμές του.

Δεύτερο σερί φιλικό με θετικά δείγματα για την “Ένωση”.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ και να είχαν λάθη στην ανασταλτική τους λειτουργία, ωστόσο απέδωσαν τα αναμενόμενα στην μεσοεπιθετική γραμμή με την πίεσή τους και πήραν τη νίκη με 2-1 επί της Φόλενταμ.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση άρχισε με αρνητικό τρόπο για τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα, καθώς στο 4ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Ο Αθανασιάδης έκανε λάθος πάσα στην άμυνα και η ολλανδική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Αντονούτσι, που ευστόχησε σε κενή εστία.

Στο 9′, η Φόλενταμ έχασε τεράστια ευκαιρία, από νέο λάθος της ΑΕΚ.

Ο Τζαβέλλας απομάκρυνε με ασταθές τρόπο πάνω στον Αντονούτσι, ο οποίος κουβάλησε την μπάλα, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 16′, οι “κιτρινόμαυροι” είχαν καλή στιγμή στο φιλικό παιχνίδι.

Αραούχο και Γκατσίνοβιτς συνεργάστηκαν ωραία, με τον πρώτο να σουτάρει από δύσκολη γωνία, κερδίζοντας το κόρνερ.

Εν συνεχεία, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα συνέχισε να βγάζει μερικές ωραίες φάσεις δημιουργικά, αλλά δίχως να βρει δίχτυα στο πρώτο 25λεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερο 25λεπτου και συγκεκριμένα στο 30′, η ΑΕΚ είχε νέα καλή στιγμή.

Ο Τσούμπερ γύρισε σωστά την μπάλα, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά, δίνοντας στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 32′ ήρθε η απάντηση των “κιτρινόμαυρων” με το ίδιο… νόμισμα.

Ο Στάνκοβιτς έκανε το λάθος, ο Αραούχο το εκμεταλλεύτηκε και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1. Στο 42′, η ΑΕΚ απείλησε για την ανατροπή με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ, αλλά ο Στάνκοβιτς απόκρουσε εντυπωσιακά.

Στην επόμενη φάση, ο Τζαβέλλας εκμεταλλεύτηκε τον… χαμό στην περιοχή της ολλανδικής ομάδας, σούταρε από το ύψος του πέναλτι και ο κίνδυνος αποσοβήθηκε πάνω στη γραμμή.

Εν συνεχεία, ο Μάνταλος επέμεινε, αναζητώντας τον Γιόνσον, αλλά οι Ολλανδοί απομάκρυναν εκ νέου.

Το δεύτερο 25λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1, ωστόσο η ΑΕΚ δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες, εν αντιθέσει με τα πρώτα 25 λεπτά.

Η αρχή του τρίτου 25λεπτου κύλησε δίχως κάποια τελική στα πρώτα λεπτά. Στο 67′ έγινε αξιοσημείωτη τελική για την ΑΕΚ.

Ο Μοχαμάντι έκανε τη σέντρα… ξυράφι από τα αριστερά, ωστόσο η προβολή του Γιούση δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η “Ένωση” μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να κυκλοφορήσει με ψυχραιμία την μπάλα και στο 72ο λεπτό κέρδισε πέναλτι.

Ο Κοσίδης σημάδεψε σωστά και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, η οποία έκανε την ανατροπή (2-1). Η πίεση ψηλά απέδιδε καρπούς από το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα, που έβγαζε μερικά πολύ καλά διαστήματα δημιουργικά.

Το τρίτο 25λεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ.

Στο τελευταίο 25λεπτο, ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό. Στο 86′, η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον Μουστακόπουλο να εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά και ο Γιούσης έβαλε το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η “Ένωση” πρωταγωνίστησε ξανά σε νέα ευκαιρία.

Ο Γκαρσία έκανε ωραία προσποίηση, “έσπασε” στον Γιούση, ωστόσο ο τελευταίος δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα.

Το 2-1 παρέμεινε έως το φινάλε του αγώνα και η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της.

ΓΚΟΛ: 4′ Αντονούτσι / 32′ Αραούχο, 72′ Κοσίδης

Φόλενταμ (Βιμ Γιονγκ): Στάνκοβιτς, Μπεναμάρ, Μιράνι, Πλατ, Βαν Ντάουλ, Αντονούτσι, Μέρκιν, Ελ Καντίρι, Ουλντ-Σικ, Μίχρεν, Βαν Μίγκεμ.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Πινέδα, Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ μετά το δεύτερο 25λεπτο: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μοχαμάντι, Κορνέζος, Χατζισαφί, Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Άμραμπατ, Γιούσης, Κοσίδης.