Ήττα του Ολυμπιακού απο την Σάλτσμπουργκ με 0-3

Ο Ολυμπιακός με την Σάλτσμπουργκ δεν κατάφερε να κάνει την τρίτη νίκη και έχασε με 0-3. Το σκορ αδικεί τον Ολυμπιακό είχε δύο δοκάρια ένα με τον Έλ Αραμπί στο πρώτο ημίχρονο και ένα με τον Τσούμιτς στο δεύτερο ημίχρονο.

Επίσης τα δύο γκολ της Σάλτσμπουργκ ήταν τελείως τυχερά στο πρώτο ημίχρονο αφολυ και στα δύο η μπάλα κόντραρε άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Τζολάκη.

Αυτά δεν μας ενδιαφέρουν φιλικά παιχνίδια είναι για να βλέπει ο προπονητής σε ποιους παίκτες θα ποντάρει σε κάθε θέση για να είναι η ομάδα έτοιμη στο δευτερο 10ημερο του Ιουλίου που ξεκινάνε τα προκριματικά του δεύτερου γύρου που συμμετέχει ο Ολυμπιακός. Οι μεταγραφές ακόμα έχουν πολύ δρόμο αυτά είναι τα εμπόδια της προετοιμασίας.

Την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα είχε ο Πέδρο Μαρτίνς στο φιλικό του Ολυμπιακού με την Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία. Ενα παιχνίδι στο οποίο οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με 3-0, δεχόμενοι δύο τυχερά γκολ, στα οποία η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, ενώ είχαν δύο δοκάρια. Ένα με τον Ελ Αραμπί στο πρώτο ημίχρονο και ένα με τον Τσούμιτς στο δεύτερο.

Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό αύριο (30/6) με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας στις 19:00, ενώ την Παρασκευή (2/7) υπάρχει το φιλικό με την Ούφα και το Σάββατο (3/7) με την Κραΐοβα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

*Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ετσι παρατάχθηκαν οι δυο ομάδες

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με 4-3-3, έχοντας τον Τζολάκη μπροστά από την εστία και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Σωκράτη και Αποστολόπουλο στην τετράδα της άμυνας. Στα χαφ ήταν οι Μπουχαλάκης, Πέπε και Καμαρά, με τους Ραντζέλοβιτς, Μασούρα και Ελ Αραμπί στην τριάδα της επίθεσης. Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής της Σάλτσμπουργκ παρέταξε την ομάδα του με την εξής 11άδα: Κον, Κοιτά, Κιαεργκάαρντ, Ζουνούζοβιτς, Σόλετ, Λούντεβιγκ, Σέσκο, Καπάλντο, Γκουίντο, Βόιμπερ και Οκαφόρ.

Δύο γκολ με δύο κόντρες

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε δύσκολες καιρικές συνθήκες, με τον δυνατό άνεμο να δυσκολεύει πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Στο 3’ ο Κοϊτά σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 8’ ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Μασούρα, όμως, ο Κον ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε το σουτ του «ερυθρόλευκου» εξτρέμ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Σάλτσμπουργκ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των Πειραιωτών. Ο Ζουνούζοβιτς το εκτέλεσε απευθείας, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Όπως και η εκτέλεση του Κόιτα στο 26’. Στο 30’ ο επιθετικός της Σάλτσμπουργκ στάθηκε άτυχος, αφού μετά από μαρκάρισμα του Σεμέδο τραυματίστηκε σοβαρά στο αριστερό πόδι. Ο άσος της αυστριακής ομάδας μάλιστα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος.

Ο Ζουνούζοβιτς εκτέλεσε το φάουλ που είχε κερδίσει ο Κόιτα, με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό να στέκεται τυχερός και να ανοίγει το σκορ. Η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Ελ Αραμπί, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Τζολάκη για το 1-0. Ο νεαρός τερματοφύλακας είχε κινηθεί στην αντίθετη κατεύθυνση.

Στο 35’ οι Αυστριακοί έκαναν το 2-0 και πάλι με τη βοήθεια της τύχης. Ο Καπάλντο σούταρε από το ημικύκλιο, η μπάλα κόντραρε στο τάκλιν του Μπουχαλάκη, πήρε ύψος και πήγε στο παραθυράκι της εστίας του Τζολάκη.

Δοκάρι και ευκαιρία με τον Σεμέδο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 44’ είχε δοκάρι με τον Ελ Αραμπί. Ο Ραντζέλοβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Μαροκινός έκανε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κον. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μασούρας γύρισε στο ύψος του πέναλτι, ο Σεμέδο νίκησε τους αντιπάλους του, πήρε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας της Σάλτσμπουργκ μπλόκαρε. Ετσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την αυστριακή ομάδα μπροστά με 2-0.

Αλλαγές από τον Μαρτίνς

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Μάρκοβιτς να παίρνει τη θέση του Σεμέδο. Στο 49’ ο Ιβηρας τεχνικός έκανε δεύτερη αλλαγή, με τον Ρέαμπτσιουκ αντί του Αποστολόπουλου. Ο νεαρός τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να μαρκάρει και άφησε τη θέση του στον Μολδαβό.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Μασούρα. Ο Ραντζέλοβιτς πάσαρε στον διεθνή εξτρέμ, αυτός σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η προσπάθειά του δεν είχε δύναμη και ο πορτιέρο της Σάλτσμπουρκ μπλόκαρε.

Στο 64’ Ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε εννιά αλλαγές, με την 11άδα του Ολυμπιακού να διαμορφώνεται ως εξής: Κρίστινσον, Λαλά, Καλογερόπουλος, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ, Τιάγκο Σίλβα, Κουντέ, Σαπουντζής, Τσούμιτς, Βρουσάι και Αλγκασίμ Μπα.

Τρία λεπτά αργότερα η Σάλτσμπουργκ έκανε το 3-0. Ο Αντεγέμι βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Στο 84’ οι Ερυθρόλευκοι είχαν δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Τσούμιτς. Ο νεαρός Σέρβος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και αφού χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι βγήκε κόρνερ.

Στο 88’ ήταν σειρά του Βρουσάι να απειλήσει, όμως, ο πορτιέρο της Σάλτσμπουργκ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα αργότερα, οι Αυστριακοί είχαν δοκάρι σε σουτ του Αντεγιέμι, με τον διαιτητή στη συνέχεια να σφυρίζει τη λήξη της αναμέτρησης.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κον, Κοιτά (33′ Σούσιτς), Κιαεργκάαρντ, Γιουνούζοβιτς, Σόλετ, Λούντεβιγκ, Σέσκο, Καπάλντο, Γκουίντο, Βόιμπερ, Οκαφόρ. Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν και οι: Όκοχ, Ονγκουένε, Αντάμου, Μπερνεντέ, Σέιβαλντ, Ντιαμπού, Αντεγιέμι, Μπόικλε και Κρίστενσεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης (64′ Κρίστινσον), Ανδρούτσος (64′ Λαλά), Σεμέδο (46′ Μάρκοβιτς), Παπασταθόπουλος (64′ Καλογερόπουλος), Αποστολόπουλος (50′ Ρέαμπτσιουκ), Μπουχαλάκης (64′ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (64′ Κούντε), Πέπε (64′ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (64′ Τσούμιτς), Μασούρας (64′ Αλγκασίμ Μπα), Ελ Αραμπί (64′ Βρουσάι)