Ηττα για την εθνική πόλο κάκο ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση.

Κατώτερη  ήταν η εθνική πόλο των ανδρών που ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με σκορ  8-4,του Α΄ ομίλου του προ-ολυμπιακού τουρνουά, που διεξάγεται στο Ρότερνταμ.

Η εθνική  αύριο 18/2/2021 και ώρα  15:30 τον Καναδά και με  ισοπαλία τερματίζει δεύτερη στον όμιλο.

Κάκο ξεκίνημα, σε άμυνα και επίθεση, και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-0 .

Στη συνέχεια η εθνική βελτίωσε την άμυνά της, με τον Μάνο Ζερδεβά να ανεβαίνει αισθητά απέκρουσε μάλιστα και ένα τετ-α-τετ του Μάτκοβιτς σε κόντρα, αλλά τα επιθετικά προβλήματα δεν επιλύθηκαν, καθώς η ελληνική ομάδα είχε στο πρώτο ημίχρονο 1/4 με παίκτη παραπάνω κι ένα γκολ με πέναλτι.

Έτσι, με σουτ του Ουκρόπινα από την περιφέρεια το Μαυροβούνιο έκλεισε τη δεύτερη περίοδο προηγούμενο με 5-2.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με γκολ του Μάτκοβιτς και απόκρουση του Λάζοβιτς σε σουτ του Μουρίκη, σε φάση που η εθνική έπαιζε με τρεις παίκτες παραπάνω.

Η αλληλουχία αυτή ήταν ενδεικτική του ότι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν ήταν σε θέση να επιστρέψει στο παιχνίδι, αν και κατάφερε να πλησιάσει σε 6-4, στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Δύο διαδοχικά γκολ του Μπργκούλιαν «κλείδωσαν» οριστικά τη νίκη του Μαυροβουνίου, που προφανώς δεν φοβήθηκε το σχεδόν βέβαιο ζευγάρωμα με τους Κροάτες στον ημιτελικό.

Τα οκτάλεπτα  1-4, 1-1, 1-1, 1-2

Διαιτητές: Μπουτς (Ισπανία), Ντερβιέ (Γαλλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς): Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν 2, Πέρκοβιτς, Πέτκοβιτς 2, Τσούτσκοβιτς, Πόπαντιτς, Βίντοβιτς, Ουκρόπινα 1, Ίβοβιτς 1, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 1, Ράντοβιτς, Κάντιτς