Ισπανία: Εκτός έδρας ”χτυπήματα” από Σουάρεζ και Φαλκάο

3 στα 3 διπλά συμπεριλάμβανε η πρώτη μέρα της 6ης αγωνιστικής στην Ισπανία. Ατλέτικο Μαδρίτης, Ράγιο Βαγιεκάνο και Θέλτα πέρασαν από τις έδρες των Χετάφε, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Λεβάντε με πρωταγωνιστές κυρίως τους Λουίς Σουάρεζ και Ραδαμέλ Φαλκάο.

Στο Αλφόνσο Πέρεθ η Ατλέτικο είδε τον Μίτροβιτς να βάζει μπροστά στη Χετάφε στο 45ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν ακριβώς αυτό που έκαναν 10 μέρες πριν στο ματς με την Εσπανιόλ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο επιθετικός των Ροχιμπλάνκος Λουίς Σουάρεζ ο οποίος με δύο τέρματα στο 78′ και στο 91′ γύρισαν τούμπα το ματς και έδωσαν τη νίκη στην Ατλέτικο.

Στο τέλος κρίθηκε και το ματς της Αθλέτικ Μπιλμπάο με τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με τον Αλβαρο Γκαρσία στο 5ο λεπτό για να έρθει η ισοφάριση με αυτογκόλ από τον Σις στο 33′. Η Ράγιο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαλκάο έκανε το 1-2 χαρίζοντας τη δεύτερη σερί νίκη στην ομάδα του.