Ισόπαλο το ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός……. με κλοπή .

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0:0 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την 24η αγωνιστική της Super League, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν στο 89ο λεπτό και τον VAR να ακυρώνει το τέρμαΑφού δεν είχε καμία σχέση και δεν εμπόδιζε σε καμία περίπτωση ο παίκτης Αφού δεν ακούμπησε καν την μπάλα . Οι “πράσινοι” παραμένουν στην κορυφή, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” απέχουν πέντε βαθμούς.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα από τον Σάρλια, λίγο έξω από την “πράσινη” περιοχή, έδωσε στον Μπακαμπού, όμως το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στο δοκάρι.

Η ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού απέδιδε… καρπούς, με τους γηπεδούχους να μετρούν αρκετά κλεψίματα στα πρώτα 10 λεπτά του παιχνιδιού.

Στο 13ο λεπτό ο Παλάσιος έφυγε στην πλάτη του Ρέαμπτσιουκ, όμως το διαγώνιο σουτ του Αργεντινού πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο Παναθηναϊκός, στα πρώτα 20 λεπτά, προσπαθούσε να παίζει με αντεπιθέσεις και κυρίως από τη δεξιά μεριά με Παλάσιος και Βαγιαννίδη.

Στο 24′, ο Χουάνκαρ έκλεψε την μπάλα κι έβγαλε τετ-α-τετ τον Μαντσίνι, ο οποίος νικήθηκε από τον Πασχαλάκη.

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν.

Ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Εμβιλά πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φτάνει στον Κανός, ο οποίος αστόχησε από πολύ κοντά.

Στο 42′, ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση, με την μπάλα να φτάνει στον Μπιέλ και τον Ισπανό να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. Στο 45ο λεπτό οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν διπλή ευκαιρία.

Πρώτα ο Σάρλια έκοψε… σωτήρια το σουτ του Μπακαμπού, ενώ στη συνέχεια το μακρινό πλασέ του Ροντινέι ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπρινιόλι.

Στο 50ο λεπτό ο Βαγιαννίδης απομάκρυνε πάνω στον Κανός, με τον Ισπανό να πλασάρει από μακριά και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Νέο λάθος του Βαγιαννίδη στο 52′, το οποίο δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ο Ισπανός, με το πλασέ του να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα, με τον Ολυμπιακό να πιέζει συνεχώς και τους φιλοξενούμενους να υποπίπτουν σε λάθη.

Στο 62ο λεπτό ο Μπερνάρ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Σχένκεφελντ βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι, όμως η προβολή του κατέληξε άουτ.

Στο 68′, ο Φορτούνης έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη του Χουάνκαρ, όμως ο Ροντινέι δεν έπιασε “γεμάτο” σουτ και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 73ο λεπτό ο Μασούρας μπήκε δυνατά στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

Στο 75′, ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Παπασταθόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και τον Μπρινιόλι να αποκρούει την τελευταία στιγμή.

Στο 76ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε, με τον Μπερνάρ να πατάει στον Τσέριν και τον Σλοβένο να αστοχεί.

Στο 79′ ο Μπα δεν κατάφερε να απομακρύνει, ο Σπόραρ κατέβασε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε… ξυστά από το δεξί δοκάρι.

Στο 82ο λεπτό η άμυνα των φιλοξενούμενων έκανε λάθος, όμως ο Κανός γλίστρησε και δεν μπόρεσε να σκοράρει από ευνοϊκή θέση.

Στο 86’, ο Βαλμπουενά σέντραρε, ο Ελ Αραμπί βρήκε με προβολή την μπάλα, όμως αυτή κατέληξε στην αγκαλιά του Μπρινιόλι.

Στο 89ο λεπτό ο Πούχατς δεν απομάκρυνε την μπάλα με το κεφάλι, ο Βρουσάι μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με 10 παίκτες.

ΔΟΚΑΡΙ: 4′ Μπακαμπού
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 61′ Χουάνγκ, 64′, 90+9′ Παπασταθόπουλος / 56′ Μπρινιόλι, 74′ Πέρεθ, 90+7′ Πούχατς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90+9′ Παπασταθόπουλος

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (81′ Ραμόν), Εμβιλά, Χουάνγκ, Κανός (88′ Βρουσάι), Φορτούνης (81′ Βαλμπουενά), Μπιέλ (68′ Μασούρας), Μπακαμπού (68′ Ελ Αραμπί)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (60′ Κώτσιρας), Σχένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (72′ Πούχατς), Κουρμπέλης (72′ Τσέριν), Πέρεθ, Παλάσιος, Μπερνάρ (88′ Τσοκάι), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ)