Ισοφάρισε και “σφυροκόπησε”ο Άρης τον Λεβαδειακό αλλά δεν πήρε τη νίκη.

Μπορεί οι Βιωτοί να προηγήθηκαν με το καταπληκτικό τέρμα του Χαμόντ, οι “φιλοξενούμενοι” όμως πήραν κατά κράτος το δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1:1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Λεβαδειακός πήρε… άριστα στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα με τον Χαμόντ στο 38ο λεπτό κατακτώντας τα ινία, όμως ο Άρης μπήκε αφηνιασμένος στο δεύτερο μέρος.

Ισοφάρισε και “σφυροκόπησε” καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου την άμυνα των Βιωτών, οι οποίοι άντεξαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τον βαθμό της ισοπάλιας.

Έτσι, ο Λεβαδειακός παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και την 13η θέση με 8 βαθμούς, ενώ ο Άρης, στην 6η με 22.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Άρη, με τον Ετέμπο να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μάρκοβιτς.

Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν στροφές, με τον Ζερβινιό, που πάσαρε για τον Γκρέι, η μπάλα πήγε στον Ματέο Γκαρσία, που όμως δεν πρόλαβε να σουτάρει.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Λεβαδειακού να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορώντας τη μπάλα έξω από την περιοχή του Άρη.

Στο 38ο λεπτό κι ενώ ο ρυθμός είχε πέσει, ο Χαμόντ με απίστευτο τέρμα έξω από την περιοχή, γράφει το 1:0 και βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, οι “γηπεδούχοι” απείλησαν και πάλι, με τον Ντεντάκη να κάνει τη σέντρα, τον Βρακά να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης μπήκε με ξεκάθαρη διάθεση να απειλήσει και να ψάξει το τέρμα της ισοφάρισης.

Στο 55ο λεπτό ο Ντεντάκης προσπάθησε να απειλήσει, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, προσπάθησαν να πιέσουν και βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης, με τον Πάλμα.

Οι “φιλοξενούμενοι” κέρδισαν φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, ο εξτρέμ των “κιτρινόμαυρων”  το ανέλαβε, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Όπως και στο κύπελλο, έτσι και τώρα ο Άρης βρίσκει δίχτυα μετά από στατική φάση.

Στη συνέχεια παραλίγο να γίνει το 1-2 με τον Ματέο Γκαρσία να αστοχεί με το κεφάλι σε κενή εστία, μετά τη σέντρα του Μαντσίνι

. Το τέρμα του Πάλμα έχει δώσει φτερά στους “κιτρινόμαυρους” που πιέζουν ασφυκτικά τους Βιωτούς.

Στο 72ο λεπτό, ο Άρης βρήκε δεύτερο τέρμα με τον Μαντσίνι, όμως ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να πιέσουν με τον Λεβαδειακό να αντέχει, τον Γκρέι να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία στον 87΄και τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1.

Γκολ: 38′ Χαμόντ – 64′ Πάλμα
Κίτρινες: 85′ Δούμτσιος – 60′ Οντουμπάτζο, -85′ Γκαρσία

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (71′ Λούα-Λούα), Μεχία, Βήχο, Μουτίνιο, Ντεντάκη, Βρακά (78′ Τζιμόπουλος), Δούμτσιος (90+2 Τσιριγώτης), Νίκα και Τσάπρα

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά (45′ Ιτούρμπε), Πίρσμαν, Μαζικού, Μπράμπετς, Νταμπό (45′ Πάλμα), Ετέμπο, Γκαρσία Ματέο, Οντουμπάτζο, Γκρέι και Ζερβίνιο (45′ Μαντσίνι)