Ηρακλής Νίκαιας-Καραβάς 1-2: Λύτρωση και… κορυφή!

Νίκη κορυφής πέτυχε o Καραβάς απέναντι στον Ηρακλή Νίκαιας, αποδρώντας από το Παντελής Νικολαΐδης με 2-1, σ’ ένα παιχνίδι το οποίο διήρκεσε μόλις για 45 λεπτά, καθώς είχε υπάρξει διακοπή στο πρώτο ημίχρονο όταν είχε οριστεί αρχικά (το παιχνίδι είχε πραγματοποιηθεί στις 19 Ιανουαρίου).

Συνεπώς, παίχτηκε μόνο το δεύτερο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 1-1, με σκόρερς τους Αγουρσαλίδη στο 9′ από πλευράς Ηρακλή και Σελμανάι στο 15′ από πλευράς Καραβά.

Στο δεύτερο ημίχρονο λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, με την ομάδα της Νίκαιας να βρίσκεται σε παθητικό ρόλο, κλείνοντας όσο καλύτερα μπορούσε τους χώρους.

Ο Καραβάς δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες, αρχικά με τον Σαπαλίδη στο 78ο λεπτό, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

2 λεπτά αργότερα, πάλι ο Σαπαλίδης έκανε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα για ακόμη μία φορά δεν του έκανε το χατίρι.

Στο 81′, ο Χατζάκης έκανε το σουτ, αλλά ο Γιαννούλης του στέρησε τη χαρά αποκρούοντας με τα πόδια.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι δικαιώθηκαν λίγα λεπτά αργότερα και ειδικότερα στο 87′, με πρωταγωνιστή τον Σαπαλίδη που με ψύχραιμο πλασέ έδωσε το διπλό στον Καραβά, αλλά και την πρώτη θέση στην κατάταξη με 43 βαθμούς, έναν παραπάνω από τον Αία Σαλαμίνας.

Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 11η θέση με 16 βαθμούς, παραμένοντας σε τροχιά play-out.

Ηρακλής Νίκαιας (Βασίλης Ιωαννίδης): Γιαννούλης, Κλώντζας, Κοψιδάς, Παρασκευόπουλος, Παπαθανασάκης, Λαζάκης (88’Ντομπρίν) , Θεοδωρόπουλος( 72’ Λουκάνι Ν) , Μπόγρης, Λουκάνι Ε., Βαλάκος , Αγουρσαλίδης.

ΑΟ Καραβάς (Λευτέρης Βασιλειάδης): Μπότος, Κερίμ, Ξενιτόπουλος,Καρακώστας, Αναγνωστόπουλος , Νικολακόπουλος, Κοττάκης ( 70’ Πουρσανίδης) Χονδρουδάκης( 70’ Χατζάκης) , Σαπαλίδης, Ράμα( 88’ Ρηγούτσος, 92΄λ.τρ. Ζαχαράτος) , Σελμανάι.