Ιωνικός-Ξάνθη 1-1: Μοιρασιά στη Νίκαια

Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ιωνικό και Ξάνθη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League 2. Μέσα σε 3 λεπτά τα 2 γκολ της αναμέτρησης, δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δίχως νίκη και μάλιστα στην έδρα τους οι Νικαιώτες, τρίτο για τους Ακρίτες.

Το παιχνίδι

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κυρίως αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να φυλάνε τα νότα τους. Έπρεπε να φτάσουμε στο 18ο λεπτό για να δούμε την πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού, όταν το σουτ του Νιάσε πήγε πάνω από το δοκάρι του Ίτσο.

Όσα δεν έδωσε σε φάσεις το πρώτο τέταρτο, έδωσε το δεκάλεπτο μεταξύ του 25ου μέχρι του 35ου λεπτού, όταν ο Ιωνικός έχασε σωρεία ευκαιριών, ενώ η Ξάνθη από την πλευρά της είχε δοκάρι.

Στο 25ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ίτσο, ο Παπαγεωργίου βγήκε φάτσα με το τέρμα, αλλά ο γκολκίπερ της Ξάνθης έδιωξε με τα πόδια. Στην ίδια φάση ο Φάζος λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, αλλά ο Έβερτ έδιωξε στη γραμμή με το κεφάλι. Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο πριν την εκτέλεση του φάουλ από τον Πλατέλλα, υπήρξε διαπληκτισμός μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να υπάρξουν δύο κίτρινες (Ματσούκας και Τάτος), ενώ ο Τσιριγώτης o οποίος βρισκόταν στον πάγκο δέχθηκε απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία.

Η πολιορκία του Ιωνικού συνεχίστηκε, αλλά ο Ίτσο συνέχισε να κατεβάζει ρολά. Στο 29ο λεπτό ο Νιάσε βρέθηκε πάλι απέναντι από τον Ίτσο, αλλά απέκρουσε και πάλι.

Η Ξάνθη απάντησε στις ευκαιρίες του Ιωνικού στο 33ο λεπτό. Οι Ακρίτες βγήκαν ωραία στην επίθεση, ο Μικελτάτζε έβγαλε τη σέντρα, ο Μπριλάντε έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκίνη. Έκτοτε, ο ρυθμός έπεσε και πάλι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στο αποδυτήρια δίχως κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή. Στο 47ο λεπτό ο Πλατέλλας ”άδειασε” τον Γκαρσία, έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Κάστρο πήγε έξω.

Η Ξάνθη απάντησε στην ευκαιρία του Κάστρο, με πρωταγωνιστή τον Καπνίδη. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων, στιγμές αφότου πέρασε στην αναμέτρηση, εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση των ποδοσφαιριστών του Ιωνικού, αλλά ο Κοτσώνης τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή. Τρία λεπτά μετά ο Ρόλε εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από τα δεξιά, αλλά ο Ίτσο έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 65ο λεπτό, οι προσπάθειες των γηπεδούχων καρποφόρησαν. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ίτσο, η μπάλα κατέληξε στον Πλατέλλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με ένα ξερό σουτ άνοιξε το σκορ για τον Ιωνικό.

Παρ’ όλα αυτά, λίγο πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, η Ξάνθη ισοφάρισε το παιχνίδι.

Στο 68ο λεπτό ο Έβερτ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος στην περιοχή, γράφοντας έτσι το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο Ιωνικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Ξάνθη να βρίσκεται κυρίως σε παθητικό ρόλο, έχοντας στο νου της να κρατήσει αυτό το αποτέλεσμα.

Ο Σπανός προσπάθησε να κάνει ακόμα περισσότερο επιθετική την ομάδα του περνώντας στο παιχνίδι τους Βλαχομήτρο, Πογοσιάν και Μουστάκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να κρατήσουν το σκορ μέχρι το τελικό σφύριγμα, ένα σκορ το οποίο ”βολεύει” περισσότερο τους Ακρίτες με βάση και την εικόνα του αγώνα.

Επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:

Ο Ιωνικός ολοκληρώνει αυτό το μίνι σερί εντός έδρας αγώνων, με εκτός έδρας αποστολή στα Τρίκαλα κόντρα στην τοπική ομάδα το Σάββατο 13/3. Θυμίζουμε πως το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχε έρθει 1-1.

Η Ξάνθη αντιμετωπίζει στις 10/3 εντός έδρας τη Δόξα Δράμας σε εξ αναβολής παιχνίδι.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Ομάρ, Παπαγεωργίου (Βλαχομήτρος 82′), Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας, Νιάσε, Ματσούκας (Μπρίτο 64′, Μουστάκης 90′), Ρόλε (Πογοσιάν 90′), Πλατέλλας, Κάστρο.
Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Χουρμάν, Μπριλάντε, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Γκαρσία, Τάτος (Ντίνας 90′), Δημούτσος (Καπνίδης 56′), Έβερτ (Σρόιχεν 71′), Θυμιάνης, Μικελτάτζε.

Κάρτες: Ματσούκας, Κοτσώνης, Σπανός (διαμαρτυρία), Φαζός, Πλατέλλας – Τάτος, Μικελτάτζε, Καπνίδης

Κόκκινες κάρτες: Τσιριγώτης (εκτός γηπέδου)

Διαιτητές: Τάσης, Φίλος, Βογιατζής, Κατόπης.