Ιωνικός-Ολυμπιακός Βόλου 2-0: Στο ρελαντί

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, ο Ιωνικός κέρδισε τον Ολυμπιακό Βόλου με 2-0, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League.

Έτσι, η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη βρίσκεται για ακόμη μία αγωνιστική στη δεύτερη θέση με 40 βαθμούς, 3 λιγότερους από τα πρώτα Τρίκαλα και 3 περισσότερους από τη τρίτη Ιεράπετρα.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός παραμένει στην θέση με 31 βαθμούς.

Το παιχνίδι

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διστακτικές.

Κυρίως ο Ιωνικός κρατούσε τη μπάλα, προσπαθώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τις επιθέσεις τους συνήθως από τον άξονα, με τον Κέρη να είναι αρκετά κινητικός.

Η πρώτη φάση του αγώνα έγινε στο 12ο λεπτό, με τον Σκοπελίτη να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού πάτησε περιοχή μετά από μπαλιά, βρέθηκε απέναντι από τον Κουρεπίνη, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Ιωνικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Γιδόπουλου.

Στο 16ο λεπτό, ο Ματσούκας έκτέλεσε το φάουλ και ο Στέλιος Κρητικός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Από το σημείο του γκολ και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Δεν υπήρχε φαντασία και διάθεση, ιδιαίτερα από τη πλευρά του Ολυμπιακού, ο οποίος έπρεπε να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης.

Μόνο ένα σουτ του Κουϊρουκίδη και του Κρητικού στο 27′ και το 28΄ αντίστοιχα θα μπορούσαν να θεωρηθούν αξιόλογες φάσεις.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το πλασέ του ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού μετά από λάθος γύρισμα των αμυντικών του Ιωνικού πέρασε ελάχιστα άουτ στο 31ο λεπτό.

Και αντί να γίνει το 1-1 έγινε το 2-0 στην αμέσως επόμενη φάση.

Σέντρα από τον Πολίμο και ο Κουϊρουκίδης με προβολή διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, με τον Ολυμπιακό να τα βάζει με τη τύχη του, καθώς λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει.

Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ιωνικό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 2-0, δείχνοντας οτι μπορεί να πάρει το τρίποντο.

Αξιοσημείωτο είναι πως ο Ιωνικός δεν εκτέλεσε κανένα κόρνερ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν υπήρχε κάποια αξιοσημείωτη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με τα λάθη και τις μονομαχίες να κυριαρχούν.

Φαινόταν ξεκάθαρα πως ο Ιωνικός ήθελε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα και να μην ανεβάσει στροφές, δεδομένου οτι ο Ολυμπιακός δεν φαινόταν ικανός να κάνει κάτι καλό.

Βέβαια, υπήρχαν και πολλές διακοπές κατά τη διάρκεια του αγώνα, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι το οποίο δεν βοηθούσε την έκβασή του.

Έτσι, δειλά δειλά, το ματς οδηγήθηκε στη λήξη του, με τον Ιωνικό να παίρνει ”άνετα” τη νίκη, κερδίζοντας ακόμη έναν τελικό στην προσπάθειά του για άνοδο στη Super League 2.

Ιωνικός (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Πολίμος (Κορνέζος 57′), Κολλαράς, Τσιριγώτης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Κρητικός Ν., Κουϊρουκίδης, Ματσούκας (Στεργίδης 62′), Βουκμίροβιτς (Πογκνοσιάν 46′), Κρητικός Σ.

Ολυμπιακός Βόλου (Ηλίας Σολάκης): Γιδόπουλος, Βασιλούδης (Κλεμέντε 79′), Βοσνακίδης (Μητρόπουλος 46′), Γραικός, Κέρη, Κόλα, Ρόκας, Σκοπελίτης, Τσιάρας (Παπαϊωάννου 73′), Τσίτας, Φαζός.