Ιωνικός-Νίκη Βόλου 2-0: Το πήρε στις λεπτομέρειες!

Ο Ιωνικός πέτυχε σημαντική νίκη με 2-0 απέναντι στη Νίκη Βόλου, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Football League, σ’ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο ειδικότερα, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Το παιχνίδι

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, το παιχνίδι ήταν κυρίως αναγνωριστικό, με τις 2 ομάδες να κλείνουν όσο καλύτερα μπορούν τους χώρους.Ίσως ο Ιωνικός να ήταν λίγο πιο κινητικός, μιας και βρισκόταν πιο πολλές φορές κοντά στη περιοχή της Νίκης.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 12ο λεπτό, με τη κεφαλιά του Σμυρλή να περνά άουτ, έπειτα από κόρνερ του Βλαχομήτρου.

Η Νίκη Βόλου έκανε τη πρώτη της μεγάλη φάση στο 26‘.Σέντρα από τα αριστερά, ο Μπαλάφας έκανε το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κουρεπίνης έκανε μία εκπληκτική και ενστικτώδης απόκρουση.

Στο 31ο λεπτό, ο Ιωάννου έπιασε τη κεφαλιά, η οποία όμως δεν ανησύχησε τον Αποστολίδη.

Απάντησε στην ευκαιρία του Ιωνικού η Νίκη, λίγα λεπτά αργότερα, με ένα σουτ του Ντομίνγκες, το οποίο μπλόκαρε ο Κουρεπίνης.

Στο 39ο λεπτό, ο Ιωνικός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-0.

Ο Σμυρλής έκανε το σουτ ο Αποστολίδης απέκρουσε ασταθώς, και ο Κρητικός που ήταν κοντά στη φάση δεν κατάφερε να στείλει από κοντινή απόσταση τη μπάλα στα δίχτυα.

Τίποτα παραπάνω δεν συνέβη στο πρώτο 45άλεπτο, με το παιχνίδι να έχει αρκετές μονομαχίες, νεύρα, αλλά και ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο.Μονομαχίες, φάουλ και όχι κάποια μεγάλη φάση.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 62ο λεπτό και έγινε από πλευράς Νίκης Βόλου.

Ο Κυριακίδης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ντομίνγκεθ έκανε το πλασέ από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Ιωνικού.

Στο 69ο λεπτό, ο Ιωνικός κατάφερε να κάνει το 1-0.

Μετά από πλάγιο από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στη περιοχή της Νίκης, με τους αμυντικούς της ομάδας του Βόλου να μην μπορούν να διώξουν τη μπάλα, με αποτέλεσμα ο Βλαχομήτρος, ο οποίος ”μυρίστηκε” τη φάση να κάνει ένα δυνατό σουτ, βάζοντας μπροστά την ομάδα του.

Η Νίκη στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, ώστε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Όμως, οι ελπίδες της ομάδας του Βόλου εξανεμίστηκαν στο 87ο λεπτό, καθώς ο Ιωνικός έκανε το 2-0.

Πολύ ωραία κούρσα του Πολίμου από τα αριστερά, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, με τον Κρητικό να κάνει τη κίνηση και μ’ ένα άγγιγμα πάνω στη μπάλα ”κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του.

Η Νίκη Βόλου θα μπορούσε να είχε μειώσει το σκορ λίγα λεπτά αργότερα, αλλά το γυριστό του Μπαταγίνι από τη μικρή περιοχή, πέρασε άουτ.

Έτσι, ο Ιωνικός πέτυχε μία σπουδαία νίκη, παραμένοντας στη θέση με 34 βαθμούς, 5 βαθμούς πίσω από τα πρώτα Τρίκαλα.

Από την άλλη, η Νίκη Βόλου, παρέμεινε στη θέση με 29 βαθμούς, χάνοντας έδαφος για την άνοδο στη Superleague 2.

Ιωνικός (Χαραλαμπίδης Απόστολος): Κουρεπίνης, Πολίμος, Μουστάκης, Ιωάννου, Φουρλάνος, Γκοτσούλιας, Κρητικός, Σμυρλής (Ματσούκας 67′), Βλαχομήτρος (Κολλαράς 85′), Κουρουκίδης (Μάναλης 64΄), Κρητικός.

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Κυριακίδης, Κάρδαρης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος (Οικονομικός 77′), Ντομίνγκεθ, Κρουθ, Μπαταγίνι, Τσιμπούκας (Καμπαγιέρο 59′).

Κάρτες: Βοσκόπουλος, Κυριακίδης, Φουρλάνος, Μάναλης

Διαιτητές: Βεργέτης, Νιδριώτης, Κύριος, Περράκης