Ιωνικός-Λεβαδειακός 2-3: Μεγάλο διπλό, πολλές συγκινήσεις! (vid)

Σ’ ένα παιχνίδι όπου πραγματικά τα είχε όλα, ο Λεβαδειακός πήρε τεράστια νίκη επί του Ιωνικού με 3-2 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των Playoff της Super League 2. ”Χρυσές” αποδείχθηκαν οι αλλαγές του Τζουζέπε Σανίνο, καθώς οι δύο από τους τρεις σκόρερ προέρχονται από τον πάγκο. Στο -3 η διαφορά των δύο με τη συνέχεια να κρίνεται πολύ αμφίρροπη αλλά και συναρπαστική. Την τύχη στα χέρια του κρατά ακόμα ο Ιωνικός.

Το παιχνίδι

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί μισό λεπτό στην αναμέτρηση ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ. Στην πρώτη επίθεση των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Κονέ ο οποίος έπιασε ένα ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, νικώντας τον Γκίνη και γράφοντας παράλληλα το 0-1 για την ομάδα του.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα 5 λεπτά αργότερα, αλλά ο Στογιάνοβιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Βλαχομήτρου.

Ο Λεβαδειακός δεν σταμάτησε να απειλεί, δείχνοντας οτι ήρθε στη Νίκαια για να διεκδικήσει τη νίκη. Στο 8ο λεπτό ο Πολέτο έπιασε το σουτ με τον Γκίνη να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα.

Καθώς περνούσε η ώρα ο Ιωνικός κρατούσε ναι μεν τη μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Λεβαδειακού. Οι παρεμβάσεις των αμυντικών του Τζουζέπε Σανίνι ήταν καθοριστικές όπως αυτή του Μύγα στο 27ο λεπτό, όταν πρόλαβε τον Ομάρ ο οποίος είχε πατήσει περιοχή.

Το παιχνίδι δεν είχε κάποια άλλη αξιόλογη φάση. Ο Λεβαδειακός ήταν καλά διαβασμένος με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το υπέρ του 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 48ο λεπτό ο Ομάρ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε εν τέλει στον Ματσούκα ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1. Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του εξτρέμ του Ιωνικού κόντρα στην ομάδα της Λειβαδιάς.

Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, οι παίκτες των φιλοξενούμενων έκαναν ωραίο τρίγωνο, αλλά ο Κύργιας πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Νίλι.

Ο ποδοσφαιριστής του Λεβαδειακού ήταν αρκετά κινητικός και ένα λεπτό μετά απείλησε εκ νέου, αλλά ο Γκίνης μπλόκαρε το σουτ του.

Στο 59ο λεπτό ο Ιωνικός προσπάθησε κι αυτός με τη σειρά του να ψάξει το γκολ που θα τον βάλει μπροστά στο σκορ. Ο Ρόλε έδωσε στον Ματσούκα, εκείνος επιχείρησε μία επικίνδυνη σέντρα αλλά κανένας δεν ακολούθησε την πορεία της μπάλας.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λεβαδειακός κατάφερε να πάρει για δεύτερη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Κοτσώνης έκανε το λάθος, ο Νίλι έκλεψε, έδωσε στον Νίκα, αυτός έκανε ωραία προσποίηση και ο επερχόμενος Μαρίνος έκανε με σουτ το 1-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να κάνουν και το 1-3, αλλά ο Ομάρ πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Μαρίνο ο οποίος είχε βγει μόνος του στην αντεπίθεση.

Όπως γνωρίζουμε από την αρχή της σεζόν, ο Ιωνικός είναι μία ομάδα όπου πάντα πιέζει στο τελευταίο εικοσάλεπτο βρίσκοντας τις περισσότερες φορές το γκολ. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ενέτεινε την πίεσή της προειδοποιώντας στο 71ο λεπτό. Ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ, ο Νιάσε δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να μην φεύγει από τα καρέ του Λεβαδειακού. Τελικά ο Μάναλης επιχείρησε το σουτ από καλή θέση, αλλά οι αντίπαλοι αμυντικοί έδιωξαν.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά ειδικά στο τελευταίο τέταρτο. Πολλές μονομαχίες, ενώ η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Αυτό σήμαινε πως υπήρχαν και αρκετές διακοπές λόγω τραυματισμών όπως και συνέβη. Χαρακτηριστικότερες ήταν η σύγκρουση μεταξύ του Μουμίν και του Παπαγεωργίου οι οποίοι χτύπησαν στο κεφάλι, όχι σοβαρά ευτυχώς. Ο δεξιός οπισθοφύλακας του Ιωνικού αποχώρησε από το παιχνίδι, ενώ ο Μουμίν αγωνίστηκε με δίχτυ.

Και από τον Λεβαδειακό υπήρξε τραυματισμός. Ο Κονέ, σκόρερ του πρώτου τέρματος, χτύπησε στη μύτη λίγα λεπτά μετά τη σύγκρουση μεταξύ του Μουμίν και του Παπαγεωργίου. Μάλιστα, ο μέσος του Λεβαδειακού έμεινε αρκετή ώρα κάτω, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έβγαζε τη μπάλα. Τελικά σηκώθηκε χωρίς να χρειαστεί η επέμβαση του φορείου, δίνοντας στη θέση του στον Μυτίδη.

Και κάπου στο ενδιάμεσο των τραυματισμών ο Ιωνικός κατάφερε να φέρει πάλι το ματς στα ίσα. Στο 79ο λεπτό ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ, ο Κοτσώνης έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Γιώργος Μάναλης, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Βλαχομήτρο στο 64′, έγραψε εξίσου με κεφαλιά το 2-2, θέτοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η ψυχολογία του Ιωνικού είχε φτάσει στα ύψη και μάλιστα ένα λεπτό μετά το γκολ του Μάναλη, ο Νιάσε βρέθηκε κοντά στο 3-2, αλλά ο Στογιάνοβιτς σταμάτησε την προσπάθειά του.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Ο Ιωνικός απείλησε πρώτος στο 88ο λεπτό με τον Κουϊρουκίδη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Μπαίνοντας στις καθυστερήσεις, και ενώ όλα όδευαν προς το 2-2, ο Λεβαδειακός πέτυχε το γκολ της νίκης. Ο Κωστή έδωσε στον Μυτίδη ο οποίος κατάφερε να ξεφύγει και από τον Κοτσώνη αλλά και από τον Κύργια και με σουτ έκανε το 2-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Πανηγυρισμοί οι οποίοι λίγο ξέφυγαν ειδικά από τον Νίλι, ο οποίος έδειξε το μεσαίο του δάχτυλο προς τους παρευρισκόμενους φίλους του Ιωνικού, πράγμα αρκετά άσεμνο. Να θυμίσουμε πως και ο Μυτίδης αλλά και ο Κωστή είχαν έρθει από τον πάγκο, δικαιώνοντας απολύτως τον Σανίνι για τις επιλογές του.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιωνικός διαμαρτύρεται για πέναλτι σε ένα πέσιμο του Κάστρο από τον Λιάγκα με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να μην δείχνει την άσπρη βούλα. Έτσι, ο Λεβαδειακός πήρε μία τεράστια νίκη που τον βάζει και πάλι στο κόλπο της πρώτης θέσης.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Ψάρρης, Κόλλιας, Αλαμπέης.

Κάρτες: Μουμίν, Πογοσιάν (για διαμαρτυρία από τον πάγκο), Κοτσώνης – Νίλι

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Ομάρ, Παπαγεωργίου (Κουϊρουκίδη 78′), Κύργιας, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (Νιάσε 46′), Μουμίν, Ματσούκας (Μουστάκης 86′), Ρόλε, Βλαχομήτρος (Μάναλης 64′), Κάστρο.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Νίλι (Κωστή 76′), Καραχάλιος, Λιάγκας, Μύγας, Νίκας, Παναγιώτου, Συμελίδης (Μπιανκόνι 56′), Κονέ (Μυτίδης 86′), Θεοχάρης (Μαρίνος 56′), Πολέτο (Τζημόπουλος 86′).