Ιωνικός-Λεβαδειακός 1-1: ”Χ”αμένοι και οι δύο! (vid)

Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Λεβαδειακό, ένα ματς που διεξήχθη στο Δημοτικό Γήπεδο Νίκαιας. Ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν συμφέρει κανέναν απ’ τους δύο καθώς ο Εργοτέλης ”στρογγυλοκάθησε” στην κορυφή με 19 βαθμούς, με τον Ιωνικό να βρίσκεται έναν βαθμό πίσω (18) και τον Λεβαδειακό 2 (17).

Από την αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κρατήσουν τη μπάλα, δημιουργώντας όσες περισσότερες ευκαιρίες μπορούσαν. Τελικά ο Ιωνικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ.

Στο 27ο λεπτό ο Ρόλε πέταξε όμορφα τη μπάλα μπροστά στον Κάστρο ο οποίος με πλασέ σημείωσε το έκτο του γκολ στο πρωτάθλημα της Super League 2, ανοίγοντας παράλληλα το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Λεβαδειακός δεν τα παράτησε και μάλιστα λίγο έλειψε να βρει το γκολ της ισοφάρισης σε δύο περιπτώσεις.

Πρώτα στο 31ο λεπτό όταν ο Μεχία επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου και έπειτα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Μπιανκόνι δεν κατάφερε να βρει τέρμα από κοντινή απόσταση.

Από την άλλη ο Ιωνικός είχε κι εκείνος τις στιγμές του με επικρατέστερη το άστοχο σουτ του Πλατέλλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και παρά το γεγονός οτι ο Λεβαδειακός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μύγα στο 63ο λεπτό, κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μαρίνος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά με τον Νίκα να πηδά ψηλότερα απ’ όλους γράφοντας το 1-1 στο παιχνίδι, δίνοντας ταυτόχρονα νέο ενδιαφέρον.

Έκτοτε, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο τέρμα μοιράζοντας έτσι τους βαθμούς και κάνοντας ”δώρο” στον Εργοτέλη ο οποίος βρίσκεται για πρώτη φορά πρώτος και μάλιστα έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:

Εκτός έδρας δοκιμασία έχει ο Ιωνικός στα Χανιά αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα (27/2), ένα παιχνίδι το οποίο καλό είναι να κερδίσει ώστε να πάρει πέρα από τους βαθμούς και ψυχολογία, μιας και αμέσως μετά αντιμετωπίζει τον Εργοτέλη εντός έδρας (3/3) στο πρώτο παιχνίδι του δευτέρου γύρου.

Ο Λεβαδειακός αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Δόξα Δράμας. Η ομάδα της Λειβαδιάς αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα όταν παίζει στο σπίτι της, πράγμα που θα πρέπει να λύσει άμεσα αν θέλει να βρίσκεται στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ (65′ Μουστάκης), Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Γκοτσούλιας, Νιάσε (40′ λ.τ Κόρμπος), Ματσούκας (66′ Μάναλης), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο.

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (46′ λ.τ Μαρίνος), Μύγας, Λιάγκας (22′ λ.τ Πολέτο), Βήχος, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία, Νίλι, Συμελίδης (66′ Τζημόπουλος), Μπιανκόνι (66′ Μυτίδης).