Ιωνικός-Εργοτέλης 2-3: Μεγάλο διπλό, φοβερό ματς!

Σ’ ένα παιχνίδι όπου είχε ανατροπή στο σκορ, πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και έναν μεγάλο πρωταγωνιστή, τον Ηλία Τσέλιο, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, ο Εργοτέλης πήρε μεγάλη νίκη επί του Ιωνικού στη Νίκαια με 3-2 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League 2. Πρώτη ήττα για τον Ιωνικό εντός έδρας μετά από 5 συνεχόμενα αήττητα παιχνίδια.

Με τη νίκη αυτή, ο Εργοτέλης παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς, ενώ ο Ιωνικός υποχώρησε στην 4η θέση με 21, καθώς ο Διαγόρας και ο Λεβαδειακός επικράτησαν της Ιεράπετρας και του Καραϊσκάκη αντίστοιχα.

Το παιχνίδι

Ο Ιωνικός ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Πλατέλλας έβγαλε τη μπαλιά προς τον Νιάσε, ο οποίος με τη σειρά του σέρβιρε στον Ρόλε που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Ένα γκολ για το οποίο διαμαρτύρεται έντονα ο Εργοτέλης, καθώς ο Νιάσε όπως φάνηκε εν τέλει ήταν εκτεθειμένος.

Παρά το γεγονός οτι δέχθηκε νωρίς το γκολ, ο Εργοτέλης δεν έμεινε πίσω, απαντώντας μάλιστα στο γκολ του Ρόλε. Στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσέλιος έπιασε το μακρινό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να παίρνει φάλτσα μπερδεύοντας τον Γκίνη. Έτσι, γράφτηκε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Ιωνικός συνέχισε να έχει εκείνος την πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα. Η σπουδαιότερη ήταν αυτή του 23ο λεπτού. Ο Ματσούκας έβγαλε κάθετη πάσα στον Ομάρ, εκείνος έκανε τη σέντρα προς τον Κάστρο ο οποίος προ κενής εστίας δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Στο 27ο λεπτό η κεφαλιά του Κύργια πέρασε άουτ μετά από σέντρα του Πλατέλλα, ενώ το σουτ του δεξιού χαφ του Ιωνικού στο 32ο λεπτό είχε την ίδια κατάληξη.

2 λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης είχε κι αυτός τη στιγμή του, αλλά το σουτ του Αμπντουλάχι μπλόκαρε σταθερά ο Γκίνης.

Τελευταία αξιοσημείωτη ευκαιρία ήταν αυτή του 40ου λεπτού. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Κατσιμήτρου ο Ματσούκας σούταρε δυνατά, αλλά ο γκολκίπερ των Κρητικών έδιωξε με τα πόδια.

Άξιο αναφοράς είναι πως ο Ιωνικός γι’ ακόμη ένα παιχνίδι είχε τραυματισμούς, καθώς ο Μουστάκης αποχώρησε τραυματίας με τον Παπαγεωργίου να παίρνει τη θέση του, αλλά και ο Κύργιας τον οποίο αντικατέστησε ο Πογοσιάν.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άρχισε και το δεύτερο. Με γκολ για τον Ιωνικό. Στο 51ο λεπτό, ο Ρόλε βρήκε τον Κάστρο, εκείνος έβγαλε όμορφη κάθετη μπαλιά προς τον Πλατέλλα ο οποίος πρόλαβε τον Κατσιμήτρο, βάζοντας τους γηπεδούχους ξανά μπροστά στο σκορ.

Ο Εργοτέλης έδειξε τελικά οτι είναι σκληρό καρύδι, προειδοποιώντας αρχικά στο 68ο λεπτό. Ο Μπουτσάκης έκανε το πλασέ το οποίο ήταν αδύναμο με τον Ομάρ να διώχνει τελευταία στιγμή τη μπάλα προτού αυτή περάσει τη γραμμή.

3 λεπτά αργότερα, ο Ιωνικός ήταν αυτός που έφτασε μία ανάσα από το τρίτο τέρμα. Ο Πογοσιάν εκμεταλλεύτηκε το λάθος των ποδοσφαιριστών του Εργοτέλη, αλλά το πλασέ του δεν κατέληξε στα δίχτυα. Μάλιστα, στη συνέχεια της φάσης ο Κάστρο έδωσε στον Ρόλε ο οποίος από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

Και εκεί που λίγο έλειψε να γίνει το 3-1, ο Εργοτέλης ισοφάρισε ξανά.

Αφότου εκτελέστηκε το ελεύθερο από τον Κατσιμήτρο, ο Εργοτέλης βγήκε μπροστά με τον Τσέλιο ο οποίος ήταν σε φοβερή μέρα. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Γκίνη, βάζοντας ξανά φωτιά στο παιχνίδι.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το παιχνίδι έγινε ροντέο, μιας είχε τεράστια βαθμολογική σημασία.

Στο 77ο λεπτό ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο 2-3. Ο Σερβιλάκης εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η προβολή του Πέϊου κατέληξε άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων, το κατάφερε ο συνήθης ύποπτος Τσέλιος.

Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σερβιλάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Τσέλιος έπιασε πάλι το σουτ με το φαρμακερό δεξί πόδι του, νικώντας έτσι για τρίτη φορά τον Γκίνη και βάζοντας για πρώτη φορά τον Εργοτέλη σε θέση οδηγού.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ιωνικός δεν είχε άλλη επιλογή παρά να βγει μπροστά. Ο Σπανός έριξε τους Μπρίτο και Μάναλη ώστε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά ο Εργοτέλης κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Περράκη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:

Ο Ιωνικός αντιμετωπίζει το Σάββατο 6/3 την Ξάνθη ξανά εντός έδρας σ’ ένα εξίσου σημαντικό παιχνίδι και για τους δύο.

Ο Εργοτέλης αντιμετωπίζει εντός έδρας την Δόξα Δράμας την Κυριακή 6/3 στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι για τον δεύτερο γύρο.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Μουστάκης (Παπαγεωργίου 26′), Κύργιας (Πογοσιάν 46′), Φαζός, Ομάρ, Γκοτσούλιας (Μάναλης 85′), Νιάσε (Μπρίτο 85′), Ματσούκας, Ρόλε (Βλαχομήτρος 80′), Πλατέλλας, Κάστρο.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ, Ποζατζίδης (Σερβιλάκης 57′), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος. Τσέλιος, Αμπντουλάχι (Μπουτσάκης 46′), Μανουσάκης (Μπουρσέλης 57′), Κόνρααντ (Σαρρής 86′), Κωστανάσιος (Κοκκίνης 66′).

Διαιτητές: Περράκης, Πριονάς, Μποτζοβίτης, Τσουκαλάς

Κάρτες: Ομάρ, Φαζός