Ιωνικός-Ένωση Ασπροπύργου 2-0: Παραμένει δεύτερος!

Ο Ιωνικός κατάφερε να επικρατήσει του Ασπροπύργου με 2-0 στη Νίκαια, φτάνοντας τα 8 παιχνίδια δίχως ήττα, παραμένοντας έτσι στη θέση με 24 βαθμούς, 4 βαθμούς πίσω από τα πρώτα Τρίκαλα.

Από την άλλη πλευρά, ο Ασπρόπυργος ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, βρισκόμενος στην 9η θέση με 14 βαθμούς, 3 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιωνικός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, απειλώντας αρχικά στο 14ο λεπτό με κεφαλιά του Κρητικού, η οποία πέρασε άουτ.

Ο Ασπρόπυργος έκανε και αυτός αισθητή τη παρουσία του 6 λεπτά αργότερα, με διαγώνιο σουτ του Βασιλείου, το οποίο μπλόκαρε ο Κουρεμπίνης.

Τελικά, η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο 39ο λεπτό με σκόρερ τον Κρητικό.

Ο Μουστάκης έκανε τη σέντρα και ο επιθετικός του Ιωνικού με κοντινό πλασέ, έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ιωνικό να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και τον Ασπρόπυργο να προσπαθεί να κάνει ό,τι μπορεί για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Μάλιστα, στο 62′ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 1-1, αλλά ο Κολλαράς έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ προτού φτάσει στα πόδια του Γκατσολάρι, μετά τη σέντρα του Νικολακάκη.

Ο Ιωνικός κλείδωσε τη νίκη στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στο 78ο λεπτό.

Ο Μουστάκης εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα, με την μπάλα να φτάνει στον Καλλέργη, ο οποίος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Iωνικός (Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Ιωάννου, Φουρλάνος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Καλλέργης, Κρητικός (79′ Καλογέρης), Μακρίδης (69′ Μάναλης), Σμυρλής (64′ Γκούφας).

Ασπρόπυργος (Βαζάκας): Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Σταγάκης, Ζώνας, Λογοθέτης, Νικολάου, Νικολακάκης (89′ Κωνσταντινίδης), Γκατσολάρι, Βασιλείου (80′ Ζαχαρός), Πίντο, Σρέτσκοβιτς.